Wiadomości

  • 27 marca 2021
  • wyświetleń: 2598

Sytuacja epidemiczna na Śląsku: pacjenci trafią do innych regionów?

Prawdopodobnie w poniedziałek ma zacząć funkcjonować szpital rezerwowy w Pyrzowicach. To w związku z tym, że służba zdrowia na Śląsku jest na granicy wydolności. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski poinformował podczas sobotniej konferencji prasowej, że rząd przygotowuje plan przewożenia pacjentów do innych rejonów kraju. W akcję chce zaangażować wojsko. W sobotę również Wojewoda Śląski przedstawił sytuację epidemiczną w regionie. Zadeklarował powiększenie bazy łóżkowej dla pacjentów covidowych.

Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej 27.03.2021
Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej 27.03.2021 · fot. pless.pl


W sobotę o godz. 16.00 odbył się briefing prasowy Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka dotyczący aktualnej sytuacji epidemicznej w województwie. Wojewoda poinformował, że sytuacja na Śląsku jest już bardzo bliska przekroczenia wydolności służy zdrowia:

- Na ponad 4 tysiące przygotowanych łóżek, na pierwszym, drugim i trzecim poziomie, ponad 3200 pacjentów jest w tej chwili hospitalizowanych - poinformował Jarosław Wieczorek. Dodał, że tylko dziś trzeba było hospitalizować niemal 400 pacjentów covidowych.

Wojewoda zadeklarował, że od 1 kwietnia baza łóżkowa wzrośnie do 4800 miejsc.

- To powinno dać możliwość przyjęcia wszystkich, którzy tej pomocy będą potrzebować - stwierdził.

Wcześniej podczas sobotniej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że jest możliwa ewentualna relokacja pacjentów ze Śląska z wykorzystaniem lotniska w Pyrzowicach. To decyzja która zapadła na sobotnim posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego dokonano przeglądu sytuacji w poszczególnych regionach.

Minister Zdrowia poinformował, że w województwie Śląskim jest najtrudniejsza sytuacja, jeśli chodzi o infrastrukturę - dostępność łóżek, a także liczbę zakażeń.

- Razem z MSWiA i MON przygotowaliśmy ewentualny plan relokacji pacjentów ze Śląska przy wykorzystaniu śmigłowców, samolotów, który będzie ewentualnie przewidywał transport pacjentów do innych regionów. Będzie to się działo przy wykorzystaniu lotniska w Pyrzowicach, gdzie będzie zlokalizowany nowy szpital tymczasowy - powiedział Adam Niedzielski.

Prawdopodobnie w poniedziałek zostanie tam przyjęty pierwszy pacjent - powiedział minister.

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj