czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 29 marca 2021
  • wyświetleń: 287

Jak prawidłowo segregować pranie?

Materiał partnera:

Trzymasz wszystkie brudne rzeczy w jednym koszu, a tuż przed włożeniem do pralki rozdzielasz je na kilka wsadów? Przekonaj się, czy na pewno robisz to prawidłowo - oto kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą

Źródło: pixabay.com


Krok pierwszy: białe, czarne i koloroweDecydując się na segregowanie ubrań ze względu na ich kolor, najpewniej chcesz uniknąć ich zafarbowania. Okazuje się jednak, że takie działanie niesie za sobą więcej zalet, gdyż wpływa też na długie utrzymanie głębi barw i zmniejsza ryzyko przedwczesnego sprania barwnika.

Sortując ubrania ze względu na kolory, warto też mieć na uwadze następujące kwestie:
  • wysoka temperatura sprzyja blaknięciu i płowieniu kolorów. Jeśli zależy Ci na tym, by nie straciły na intensywności z biegiem czasu, staraj się jak najrzadziej prać je w temperaturze wyżej niż 40°C,
  • o ile szare ubrania możesz spokojnie prać z czarnymi bez obawy o zafarbowanie, o tyle te biało-czarne są bardziej problematyczne. Aby uniknąć ich szarzenia najlepiej zrobić z nich osobny wsad i ustawić program o temperaturze nieprzekraczającej 30 °C,
  • jeśli zamierzasz prać kolorowe ubrania w wodzie o temperaturze wyższej niż 40 °C, oddziel od siebie poszczególne kolory i wkładaj do bębna osobno rzeczy czerwone, niebieskie, żółte itd.


Krok drugi: zgodnie z rodzajem tkaninyWsadzanie do pralki ubrań posortowanych tylko według kolorów nie jest najlepszym pomysłem. Co prawda uda Ci się uniknąć ewentualnego zafarbowania, jednak wciąż możesz je zniszczyć. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę to, że materiały różnią się od siebie wytrzymałością włókna. I choć niektóre są odporne na działanie wysokiej temperatury, stosowanie agresywnych detergentów i obijanie się o ścianki bębna z dużą siłą, to w przypadku innych może to skutkować całkowitym zniszczeniem.

Choć zawsze należy kierować się konkretnymi zaleceniami producenta, optymalne przedziały temperatury prania dla poszczególnych tkanin zazwyczaj mieszczą się w następujących przedziałach:
  • materiały naturalne (np. bawełna czy len) - 60-90°C,
  • materiały syntetyczne (np. poliester czy poliamid) - 50-60°C,
  • materiały delikatne (np. jedwab czy aksamit) - 30-40°C.


Krok trzeci: według stopnia zabrudzeniaNiewiele osób wie, że segregacja ubrań przed praniem powinna obejmować jeszcze jeden krok - stopień zabrudzenia tkaniny. Dlaczego? Niska temperatura jest co prawda delikatna dla włókien, jednak nie sprzyja wywabianiu plam, które do nich przywarły. Jaki program prania wybrać, aby skutecznie doprać materiał? Słabo zabrudzone ubrania pierz w 40°C, a te silniej zaplamione w 60°C - o ile znajdujące się na metce informacje nie zalecają inaczej.

Czy możesz coś zrobić, by zwiększyć skuteczność odplamiania w niskiej temperaturze? W pralkach Electrolux znajdziesz specjalny system UltraCare, który Ci na to pozwoli. Jego działanie polega na wstępnym mieszaniu detergentu z wodą jeszcze przed trafieniem do bębna. Dzięki temu środek piorący jest jednocześnie delikatniejszy dla tkanin i perfekcyjnie rozprowadzony po całej ich powierzchni - a to równa się efektywnemu wywabianiu nawet silnych zabrudzeń w niższej temperaturze niż zazwyczaj.

Posortowanie ubrań zgodnie z naszymi wskazówkami sprawiło, że masz do zrobienia 5 albo 6 osobnych cykli prania? Boisz się, że będzie Cię to dużo kosztować? Nie stanie się tak, jeśli skorzystasz z pralki Electrolux z systemem SensiCare, który dobiera parametry pracy do wagi wsadu. Dzięki temu zyskujesz pewność, że urządzenie zużywa tyle wody i prądu, ile jest konieczne - niezależnie od stopnia zapełnienia bębna.