Wiadomości

  • 29 marca 2021
  • wyświetleń: 1771

Na co uważać kupując kryptowaluty?

Materiał partnera:

Z kryptowalutami jest trochę tak, jak z akcjami spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Niestety - w przeciwieństwie do swojego "notowanego" odpowiednika - wahania waluty wirtualnej zwykle nie zależą od czynników makro i mikroekonomicznych. Oczywiście to nie jedyne zagrożenie czyhające na posiadaczy kryptowalut. I właśnie dlatego warto poznać ich słabe strony.

Od czego zależy wartość kryptowaluty?Niestety wartość określonej kryptowaluty zależy od prostej zależności popytu i podaży. Im więcej osób jest zainteresowanych zakupem np. Bitcoina czy Ethereum, tym więcej mogą za to zapłacić. Ta sama zasada działa w drugą stronę. Jeśli wartość waluty spada, to znaczy, że spora część inwestorów chce się jej pozbyć w celu odzyskania choć części zainwestowanych środków. Jak widać na tym prostym przykładzie, wahania kursów kryptowalut są dość nieprzewidywalne, gdyż nie wpływają na nie dane mikro i makroekonomiczne z całego świata. A jeśli już wpływają, to są to najczęściej dane dotyczące rynku walut wirtualnych. Trudno zatem przewidzieć, czy w kolejnym roku stopa zwrotu będzie aż tak korzystna dla inwestorów. Warto zapoznać się dokładnie z opisem i historią kursu kryptowaluty, którą chcemy kupić, przykładowo dla drugiej co do popularności kryptowaluty czyli Ethereum dużo informacji znajdziemy na stronie: https://jakikurs.pl/kryptowaluty/cena-ethereum/

A jeśli już się uda?Zarabiać na kryptowalutach jak najbardziej można i to również na terenie Polski. Problem w tym, że taką formę zarobku należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT. Należy to zrobić w deklaracji PIT-38, która służy do rozliczania dochodów uzyskiwanych z tytułu przychodów podatkowych. Co więcej - w samej deklaracji dodano nową pozycję, w obrębie której należy wpisać stosowną kwotę. Co ciekawa, taka możliwość pojawiła się już w deklaracji za 2020 rok, a więc całkiem niedawno. Nie można też zapominać, że podatek od zysków kapitałowych (np. z obrotów kryptowalutami) to aż 19 procent łącznych, uzyskanych z tego tytułu środków. Warto je przedstawić w deklaracji, gdyż w przeciwnym wypadku inwestor może mieć problem z Urzędem Skarbowym.

Gdzie trzymać walutę wirtualną?Transakcji zakupu walut wirtualnych dokonuje się najczęściej w oparciu o specjalne giełdy. Niestety - w przeciwieństwie do tych stacjonarnych - ich status jest bardzo zróżnicowany. Giełdy waluty wirtualnej oferują możliwość zakupu kryptowalut po ściśle określonych, choć mocno zróżnicowanych kursach. Obowiązuje tu zresztą ta sama zasada, co w klasycznej ekonomii: tanie kupno, droga sprzedaż. Problem w tym, że giełdy walut wirtualnych to podmioty nietrwałe, które od czasu do czasu upadają (wraz z zainwestowanymi środkami). Oznacza to konieczność przetransferowania własnych środków na odrębny portfel, nie zapominając o ręcznym zapisie klucza. W przypadku zachowania tych danych na nośnikach online, ryzyko ich kradzieży jest bardzo duże.

Kup Pan kryptowalutę!Osoby zainteresowane zakupem kryptowalut, powinny bardzo ostrożnie odnosić się od tzw. ofert ICO, czyli sprzedaży dopiero co powstających walut wirtualnych. Oczywiście takie oferty prezentują się - przynajmniej od strony teoretycznej - bardzo korzystnie. Niestety w praktyce ich stopa zwrotu jest wręcz niemożliwa do oszacowania. Nie ukrywajmy - oferty ICO dotyczą wyłącznie nowych walut, których wartość w ciągu najbliższych dni i tygodni jest trudna do oszacowania. Nie oznacza to jednak, że takie oferty należy od razu wrzucić do kosza. Wręcz przeciwnie - warto je przeanalizować zwłaszcza pod kątem stojącego za nim zespołu deweloperskiego, ale też celu komercyjnego jaki został przedstawiony przed daną walutą.

Uwaga na wzrostyKupując walutę wirtualną, nie należy mieć przed oczami wahań kursowych z ostatnich miesięcy. Owszem, osoby przyzwyczajone do standardów rodem z GPW trudno oduczyć takiego (całkiem słusznego) zachowania, aczkolwiek w przypadku kryptowalut nie należy kierować się wspomnianymi szacunkami. Powód jest prosty - kryptowaluty to bardzo nieprzewidywalny środek płatniczy. Co prawda początkujących inwestorów zachęca się wysokimi stopami zwrotu za poprzedni rok, ale w gruncie rzeczy dane te są mało wiarygodne. Istnieje zresztą duże prawdopodobieństwo, że poprzednie zyski pobudzą lawinę wyprzedaży, co oczywiście przełoży się na spadek waluty tuż po jej nabyciu.

Uwaga! Kupując kryptowaluty, warto sprawdzić, czy wybrana oferta nie jest po prostu kolejną próbą wyłudzenia środków pieniężnych od niczego nieświadomego użytkownika systemu. Bardzo często zdarza się, że pod tą nazwą działa piramida finansowa/

Kilka słów podsumowaniaKupując kryptowaluty, warto przede wszystkim postawić na... wiedzę. W Internecie znajduje się mnóstwo poradników, które - w mniej lub bardziej ciekawy sposób - omawiają tą problematykę. Może zatem warto ją wykorzystać?