Wiadomości

  • 29 marca 2021
  • 30 marca 2021
  • wyświetleń: 10871

Operacja przeniesienia "pomnika braterstwa broni" przełożona

W minionym tygodniu informowaliśmy Was, że "pomnik braterstwa broni" ma zostać przeniesiony z centrum Czechowic-Dziedzic na teren oczyszczalni ścieków PWiK. Okazuje się, że tak się nie stanie - cała operacja została przełożona na termin po świętach Wielkanocnych.

Przed Wielkanocą "pomnik braterstwa broni" zniknie z centrum - 22.03.2021
Operacja przeniesienia "pomnika braterstwa broni" przełożona · fot. czecho.pl


Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal czecho.pl, cała operacja była zaplanowana na najbliższą środę, 31 marca, jednak została odwołana i przeniesiona na inny termin. Przypomnijmy, 5 września 2019 roku wojewoda śląski wydał decyzję nakładającą na miasto obowiązek usunięcia pomnika z 1953 roku. W piśmie, które skierowano na ręce burmistrza Czechowic-Dziedzic, wojewoda powołał się na opinię Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.O tym, że pomnik ma zostać przeniesiony jeszcze przed Wielkanocą, poinformował na sesji czechowickiej Rady Miejskiej burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut. W sobotę poseł Przemysław Koperski zaapelował o podjęcie kroków wstrzymujących wykonanie decyzji administracyjnej dotyczącej usunięcia monumentu z przestrzeni publicznej miasta.

"Pomnik braterstwa broni" w Czechowicach-Dziedzicach - 22.03.2021 · fot. czecho.pl


- W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju i regionie burmistrz Marian Błachut podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu rozbiórki pomnika "braterstwa broni" w Czechowicach-Dziedzicach. Zaplanowana na najbliższe dni rozbiórka pomnika została przeniesiona na okres po Świętach Wielkanocnych - informuje czechowicki Urząd Miejski.

sid, mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.