Wiadomości

  • 30 marca 2021
  • wyświetleń: 3100

[FOTO] Zabrzeg: Wolontariusze Polski 2050 posprzątali okolice zapory

W minioną niedzielę, 28 marca członkowie stowarzyszenia Polska 2050 Szymona Hołowni posprzątali tereny w okolicy zapory Jeziora Goczałkowickiego w Zabrzegu. Była to regionalna edycja ogólnopolskiej akcji "Posprzątaj Swoją Okolicę".

Zabrzeg: Wolontariusze Polski 2050 posprzątali okolice zapory - 28.03.2021 · fot. Polska 2050 Podbeskidzie


"Posprzątaj Swoją Okolicę" była to akcja ogólnopolska, która odbyła się 21 marca. W rejonie Podbeskidzia, w związku z obfitymi opadami śniegu, termin sprzątania lasów został przesunięty na 28 marca.

- W gminie Czechowice-Dziedzice za cel sprzątania obraliśmy tereny w okolicy zapory w Zabrzegu. Niestety, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, ograniczyliśmy ilość osób sprzątających w jednym miejscu.
Wspólnie udało nam się zebrać 9 worków śmieci
- mówi Marek Wieczorek ze Stowarzyszenia Polska 2050.

- Ktoś powie, że to niewiele, ale to zawsze 9 worków śmieci mniej w środowisku. Mniej mikro plastiku, który degraduje ekosystem. To mniej zanieczyszczeń w lesie, który jest swoistymi "zielonym płucami" naszej gminy. Jest domem wielu gatunków zwierząt które tak samo jak i my mają prawo żyć w spokoju i porządku. Wszystkie te powody są nam bliskie, zarówno jako działaczom stowarzyszenia Polska 2050, ale również jako mieszkańcom gminy - dodaje.

Zabrzeg: Wolontariusze Polski 2050 posprzątali okolice zapory
Zabrzeg: Wolontariusze Polski 2050 posprzątali okolice zapory · fot. Polska 2050 Podbeskidzie


Dlaczego członkowie stowarzyszenia wzięli udział w sprzątaniu swojej okolicy? - Bo chcemy i możemy. Bo to dzisiaj jest nasza wspólna odpowiedzialność zadbać o środowisko, o ziemię, o powietrze, o dobro nasz wszystkich i kolejnych pokoleń. Dlatego zachęcamy, nie wyrzucajmy śmieci do lasu, segregujmy je odpowiedzialnie. Wspólnie możemy zadbać o dobro nas wszystkich - podkreśla Wieczorek.

- Oczywiście akcja sprzątania miała również wymiar symboliczny, związany z początkiem wiosny, kiedy to lasy powoli budzą się do życia po zimie. Jesteśmy świadomi, że śmieci jeszcze przez jakiś czas nie znikną, więc zapewne podobnych akcji będzie więcej - podsumowuje członek stowarzyszenia Polska 2050.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.