Wiadomości

  • 31 marca 2021
  • 21 września 2021
  • wyświetleń: 21332

[FOTO] Za nami czechowicka edycja Biegu Tropem Wilczym

W minioną niedzielę, 19 września w Czechowicach - Dziedzicach odbyła się czechowicka edycja Biegu Tropem Wilczym. Był to największy bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polsce.

Za nami czechowicka edycja Biegu Tropem Wilczym
Za nami czechowicka edycja Biegu Tropem Wilczym · fot. Powiat bielski


Podczas wydarzenia jego uczestnicy, w tym dzieci i młodzież, przebiegli kilkukilometrową trasę, a na mecie na każdego z nich czekały medale pamiątkowe i żołnierska grochówka. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych oraz lekcji historii. Medale uczestnikom wręczali m.in. poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża, Zygmunt Mizera ze Światowego Związku Żołnierzy AK i legenda Solidarności Alojzy Pietrzyk. Obecni w trakcie uroczystości byli także: burmistrz Czechowic - Dziedzic Marian Błachut, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie Jan Bieroński, dyrektor ZSTiL w Czechowicach - Dziedzicach Paweł Urbańczyk, a także radny powiatu bielskiego Stanisław Pięta.

Za nami czechowicka edycja Biegu Tropem Wilczym · fot. Powiat bielski


Głównym celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 -1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Bieg odbył się na dystansie 1963 metrów trasą asfaltową. Długość na dystansie 1963 m wskazywała na rok, w którym w walce zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. "Lalek".

Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 100-lecie niepodległości - 19.09.2021 · fot. Nadesłane przez czytelnika / Mariusz


Start biegu znajdował się przy Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, ul. Romualda Traugutta 11, następnie trasa biegu wiodła ulicami: Romualda Traugutta, Towarową i Kolejową, gdzie pod Tablicą upamiętniającą 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości znajdującą się na ścianie Dworca PKP, zostały złożone kwiaty. Następnie bieg odbywał się dalej ul. Kolejową, ul. Marii Konopnickiej, ul. Józefa Piłsudskiego do Ronda Solidarności, dalej ul. Juliusza Słowackiego, następnie ul. Romualda Traugutta, do mety, która znajdowała się przy ZSTiL.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski, materiały prasowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.