czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 10 kwietnia 2021
  • 11 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 2513

Niezwykła strona o historiach kapliczek przydrożnych w gminie

Każda z kapliczek przydrożnych ma swoją niepowtarzalną historię. Przez wielu są one uznawanie za dzieła sztuki, a niektóre miały też niebagatelny wpływ na historię danych miejsc i mieszkańców. Właśnie o takich obiektach, również z gminy Czechowice-Dziedzice, opowiada strona internetowa, stworzona przez pana Jacka, mieszkańca naszego regionu.

Niezwykła strona o historiach kapliczek przydrożnych w powiecie
Niezwykła strona internetowa o historiach kapliczek przydrożnych w gminie · fot. www.przydrozne.eu


- Spotykamy je często, spostrzegamy rzadko. Stoją przy polnej drodze, przy turystycznym szlaku, przy kościele i na cmentarzu, na wsi i pomiędzy blokami miast. Kapliczki - tym mianem określa się też przydrożne figury świętych i przydrożne krzyże. Najczęściej mijamy je, nie zauważając. A jeśli już zauważamy, to i tak po chwili nie pamiętamy, jak wyglądały - pisze na stworzonej przez siebie stronie internetowej www.przydrozne.eu Jacek Kuczowicz.

- Zapraszam na wędrówkę szlakami przydrożnych kapliczek po drogach i ścieżkach województwa śląskiego. Może i Ty odkryjesz dla siebie te przydrożne znaki wiary - dodaje.

W katalogu kapliczek z całego województwa śląskiego znajdują się również obiekty z terenu gminy Czechowice-Dziedzice, do których udało się dotrzeć autorowi. Można tam znaleźć m.in. krzyż "Boża Męka" z przełomu XIX i XX wieku, który znajduje się przy ulicy Bielskiej w Ligocie. Katalog można znaleźć tutaj.

mp / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.