czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 792

Usuwanie znamion Katowice - kiedy należy usunąć zmianę skórną?

Materiał partnera:

Każdy człowiek ma na powierzchni skóry więcej lub mniej różnorodnych znamion skórnych. Zwykle nie interesujemy się nimi do czasu zauważenia pierwszych niepokojących objawów. To podstawowy błąd, jaki popełniamy jako potencjalni pacjenci lekarzy dermatologów. Baczna i systematyczna obserwacja własnego ciała pomaga bowiem szybko i skutecznie zareagować na zmiany toczące się w organizmie. Nawet wygląd zwykłego pieprzyka, ropnia czy innych znamion może wiele "powiedzieć" lekarzowi o naszym stanie zdrowia. W przypadku niektórych pacjentów konieczne okazuje się niemal natychmiastowe usuwanie znamion.

Usuwanie znamion Katowice - kiedy należy usunąć zmianę skórną?


Najczęściej usuwanie znamion dotyczy tych zmian skórnych, które mają charakter chorobowy. Jednoznacznie stwierdzić, z jaką zmianą mamy do czynienia może jedynie lekarz po wnikliwej konsultacji i badaniu. Ponieważ istnieje bardzo dużo różnorodnych typów znamion skórnych, samodzielna diagnoza jest nie tylko niemożliwa, ale i niebezpieczna. Zaniechanie odpowiednich działań diagnostycznych i leczniczych doprowadzić może bowiem do rozwoju złośliwego nowotworu skóry - czerniaka.

Pieprzyki i inne zmiany skórneAby stwierdzić czy w danym przypadku konieczne jest usuwanie znamion skórnych, w pierwszej kolejności należy określić, z jakim rodzajem zmiany mamy do czynienia. Najpopularniejsze, obecne na skórze każdego z nas, mniejsze lub większe, występujące pojedynczo i w skupiskach - to pieprzyki. Te znamiona barwnikowe powstają w wyniku patologicznego namnażania się komórek barwnikowych skóry (melanocytów). Im więcej barwnika lokalizuje się w jednym obszarze tkanki, tym pieprzyk staje się ciemniejszy. Niektóre z nich towarzyszą nam już od czasu życia płodowego, inne powstają w ciągu mijających lat. Przybierają różnorodne kształty, ale ryzyko ich zezłośliwienia jest bardzo małe. Inne znamiona barwnikowe - naskórkowe (płaskie i soczewicowate) - powiększają się zazwyczaj wraz ze wzrostem tkanek. Mogą zatem przybierać niepokojąco duże rozmiary i być przyczyną wizyty u specjalisty.

Niebezpieczne mogą się okazać też wszelkie guzki zlokalizowane na powierzchni skóry. Łagodne znamiona przydatkowe i kaszaki powstają w wyniku nadmiernej produkcji sebum i łoju. Wywodzą się bowiem z mieszków włosowych i gruczołów łojowych - miejsc, w których o nadmiar ten nietrudno. Guzy skórne to również wszelkiego rodzaju brodawki, torbiele, włókniaki, kłębczaki, żółciaki, naczyniaki. To one charakteryzują się największą skłonnością do złośliwienia. Niektóre znamiona skórne mogą powstać nawet z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Określa się je mianem tłuszczaków. Zwykle mają kształt podłużny lub owalny, choć przybierać mogą różne kształty i rozmiary. Są miękkie i bezbolesne, ale gdy rozrosną się do większych rozmiarów, stanowią spory dyskomfort i defekt kosmetyczny.

Badanie dermatologiczneUsuwanie znamion skórnych zleca lekarz po wykonaniu specjalistycznych i szczegółowych badań. Podstawowym narzędziem diagnostycznym w przypadku oględzin wszelkich zmian skórnych jest dermatoskop. Za jego pomocą dermatolog może obejrzeć skórę pacjenta i znamię w aż dziesięciokrotnym powiększeniu. Umożliwia to szybką i trafną diagnostykę oraz rozpoczęcie adekwatnego leczenia.

Badanie dermatologiczne polega na wykonaniu szczegółowych i dokładnych oględzin skóry pacjenta. Dotyczą one nie tylko tych miejsc, w których zauważono i zgłoszono dolegliwości. Lekarz przeprowadza badania holistycznie, biorąc pod uwagę również czynniki genetyczne czy środowiskowe, umożliwiające wystąpienie określonych zmian skórnych. W tym celu przeprowadza wywiad. Dopiero w następnym etapie diagnostyki przechodzi się do wykorzystania dermatoskopu. Badanie dermatoskopowe jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Lekarz przykłada aparat do skóry i ocenia asymetrię, granice i kolor zmiany oraz struktury dodatkowe (smugi, kropki, miejsca o zatartej strukturze). Na podstawie wyniku obliczanego na podstawie TDS (całkowity wskaźnik dermatoskopowy) dokonuje się określenia charakteru zmiany. W wielu przypadkach okazuje się ona bardzo podejrzana, a pacjent kierowany jest na zabieg jej usunięcia. Łagodna zmiana melanocytowa nie wymaga interwencji chirurgicznej, należy jednak pamiętać o jej systematycznej obserwacji.

Usuwanie znamion - wskazaniaBezwzględnym wskazaniem do wykonania zabiegu usuwania znamion skórnych jest podejrzenie ich chorobowego charakteru. W takiej sytuacji możliwe jest jedynie chirurgiczne ich usunięcie. Ponieważ interwencja z wykorzystaniem lasera uniemożliwia pobór tkanek przeznaczonych do badania histopatologicznego, lekarz musi wyciąć je za pomocą skalpela. Zmianę skórną należy usunąć, gdy lekarz dermatolog zleci taki rodzaj postępowania leczniczego. Zwłaszcza jeśli zmiana skórna rośnie, dynamicznie się zmienia (barwa, wielkość, kształt, brzegi), jest wypukła, boli, swędzi lub krwawi.

Usuwanie zmian skórnych jest możliwe nie tylko z powodów medycznych. Nierzadko bywa bowiem tak, że określona zmiana skórna staje się dla pacjenta powodem dyskomfortu, wstydu, bólu, a nawet uszkodzenia ciała. Gdy znamię zlokalizowane jest w widocznym miejscu, a jego wygląd nie jest estetyczny, również można je usunąć. Pacjenci, którzy zgłaszają się na ten zabieg, najczęściej skarżą się na wystające, owłosione brodawki, rozległe pieprzyki, umiejscowione w niewygodnych lokalizacjach i przez to narażone na uszkodzenia. Zwykle zranieniom ulegają te znamiona, które mamy w pachwinach, okolicach intymnych, owłosionej skórze głowy, plecach i ramionach oraz na linii odzieży. Częste narażenie nawet zwykłych pieprzyków na uszkodzenia może prowadzić do występowania zakażenia lub rozległych blizn.

Chirurgiczne usuwanie znamion w KatowicachZabieg chirurgicznego usuwania znamion skórnych jest całkowicie bezbolesny. Jak sama nazwa wskazuje, wykonuje go chirurg, w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Najpierw robi on niewielkie nacięcie na skórze, w miejscu występowania zmiany skórnej przeznaczonej do usunięcia. Wycina tym samym znamię wraz z fragmentem zdrowych tkanek. Dzięki temu możliwe staje się przekazanie pobranego wycinka do szczegółowej biopsji. Tylko ona daje bowiem jasną odpowiedź na pytanie, z jakim rodzajem zmiany mamy do czynienia. Następnie ranę zaszywa się za pomocą szwów, a powstała blizna najczęściej jest o wiele mniejsza niż wcześniej występujące znamię.

Chirurgiczne usuwanie znamion w Katowicach możliwe jest w Centrum Medycznym Galmedic. Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją z dermatologiem. Usunięcie z ciała pacjenta jednej zmiany to koszt około 500 złotych. Za dodatkową opłatą możliwe jest ponadto usunięcie jednorazowo nawet kilku zmian. Podczas trwania jednego zabiegu lekarz decyduje, które znamiona można wyciąć "od ręki". Zwykle są to dwie/trzy większe zmiany lub skupisko małych zmian. Badanie histopatologiczne jest dodatkowo płatne, a jego koszt wynosi 60 złotych.

Bezpieczeństwo zabieguChoć zabieg określany jest jako mało inwazyjny i stosunkowo bezpieczny, istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Wszelkie wątpliwości pacjenta rozwiewa lekarz podczas wstępnej konsultacji i kwalifikacji do zabiegu. Głównym przeciwwskazaniem i przeszkodą do wykonania wycięcia są aktywne infekcje wirusowe (zwłaszcza wirusem opryszczki) i bakteryjne. Skóra poddawana zabiegowi musi być czysta i zdrowa. Również przyjmowanie niektórych leków rozrzedzających krew może stanowić przeciwwskazanie do wykonania zabiegu. Konieczne jest zatem ich odstawienie na kilka dni pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego. Doustna suplementacja witaminy A może ponadto zaburzać prawidłowy proces gojenia się rany.

Powikłania po wykonaniu zabiegu zdarzają się rzadko. Mogą być związane z niewłaściwą pielęgnacją rany pozabiegowej lub wykonywaniem przez pacjenta gwałtownych ruchów. Najczęściej dochodzi do wystąpienia infekcji w miejscu zabiegu i rozejścia się blizny. Wielu powikłaniom można zapobiec poprzez odpowiednią higienę rany - jej przemywanie i codzienną zmianę opatrunku. Czasami podczas przeprowadzania zabiegu zdarza się występowanie większego krwawienia niż spodziewane lub guz okazuje się większy, niż początkowo przewidywano.