Wiadomości

  • 10 kwietnia 2021
  • 11 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 8648

Czechowice, Dziedzice i okolice na przedwojennej mapie

Ostatnio mieli Państwo możliwość podziwiać starą mapę naszych terenów z "porównywarką" mapy współczesnej. Ciekawe doświadczenie zobaczyć co było niegdyś i jak dziś wyglądają tereny naszej miejscowości. Dziś ponownie proponujemy wsiąść do kartograficznego wehikułu czasu i popatrzeć jak nasz region wyglądał w przededniu wybuchu II wojny światowej - mówi Jacek Cwetler.

Czechowice, Dziedzice i okolice na przedwojennej mapie
Czechowice, Dziedzice i okolice na przedwojennej mapie · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


Uwaga: mapa lepszej rozdzielczości z możliwością powiększenia znajduje się pod tym linkiem - kliknij.

Od razu rzuca się w oczy "brak" Goczałkowickiego Jeziora, zapory w Zabrzegu, ale za to jest Zarzecze. Brak wielu dróg, którymi dziś się przemieszczamy, nie ma DK-1, nie ma bloków, osiedli, ale za to są zakłady, które działają (lub nie) do dziś.

Dominują stawy, rzeki, lasy, pola, łąki, etc. Można zrozumieć skąd u nas tak wiele w nazewnictwie dzielnic i osiedli jest drzew i leśnych określeń: Brzeziny, Lipowiec, Świerkowice, Grabowice, Lesisko, Lasek, Gaj, etc. Czechowice i Dziedzice są wówczas wsiami. Dalsze "badanie" starej mapy zostawiam Państwu.

Jacek Cwetler

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj