Wiadomości

  • 6 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1230

Czy pies powinien jeść tran?

Materiał partnera:

Tran zawiera niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kwasy tłuszczowe omega-3 i -6, a także istotne witaminy: A, D, E oraz witaminy z grupy B. Nie dziwi więc fakt, że jest on mile widziany w diecie ludzi. Pytanie jednak brzmi, czy pies powinien jeść tran?

Czy pies powinien jeść tran?


Tran dla psa - jakie niesie za sobą korzyści?Tran jest tłuszczem pozyskiwanym z wątroby ryb morskich, głównie rekinów i dorszy. Jest bogaty przede wszystkim w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz -6. Wśród nich zdecydowanie największe wartości niosą kwasy DHA i EPA. Kwasy omega-3 mają właściwości przeciwzapalne, wspomagają również prawidłowy wzrost i rozwój. Kwasy omega-6 z kolei korzystnie oddziałują na skórę i sierść zwierzęcia, pomagają utrzymać zdrowie skóry i sierści.

Tran dla psa może być istotnym elementem diety. Poza kwasami tłuszczowymi, zawiera również witaminę A i D. Wspomaga więc prawidłowe funkcjonowanie narządów wzroku i ruchu, działa antystresowo i antynowotworowo. Sprzyja regeneracji tkanki kostnej i chrzęstnej, wspiera prawidłowy rozwój serca i układu krążenia, wzmacnia zęby, poprawia wzrok oraz bierze udział w rozwoju układu nerwowego i mózgu. Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne w diecie szczeniaka, jednak jego organizm nie potrafi ich samodzielnie wytworzyć. Pełnoporcjowe pokarmy dla zwierząt zawierają wszystkie wymienione składniki odżywcze, dlatego ich stosowanie sprawia, że suplementacja tranu nie jest konieczna.

Suplementacja tranu - kiedy warto?Pełnoporcjowe karmy dla psów rosnących bardzo często zawierają dodatek tranu. Jest on również przydatny w diecie suk w ciąży i karmiących. Kwasy omega-3 przenikają do mleka suki i w odpowiedniej dawce trafiają do organizmów szczeniąt. Tran dla psa może również okazać się przydatny w okresie rekonwalescencji, w przypadku przewlekłych chorób, a nawet i alergii - może ograniczać przykre objawy i redukować świąd.

Lekarz weterynariii niekiedy podejmuje również decyzję o suplementacji tranu u psów mających problemy ze stawami czy schorzeniami reumatycznymi. Produkt ten często podaje się również czworonogom w podeszłym wieku, sportowym czy psom pracującym. W takim razie czy pies powinien jeść tran? Tran w diecie psa może nieść za sobą wiele korzyści, jednak mimo to, nie powinniśmy rozpoczynać suplementacji na własną rękę. Co ważne, wszystko zależy również od pożywienia, które spożywa Twój pies. Jeżeli jego dieta złożona jest z pełnoporcjowej karmy suchej i/lub mokrej, zapewnia zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym kwasy omega-3 i omega-6, a także witaminy D i A. Jeśli podajemy zwierzęciu zbilansowany pokarm, nie musimy się obawiać o żadne niedobory w jego odżywianiu. W razie jakichkolwiek problemów czy podejrzeń należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który sam ustali, czy podawanie psu tranu jest konieczne. Nie należy podejmować decyzji o ewentualnej suplementacji tranu w diecie psa bez wyraźnego zalecenia specjalisty.