Wiadomości

  • 14 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1341

Ile zarobimy kupując mieszkanie inwestycyjne w Bielsku-Białej?

Materiał partnera:

Bielsko-Biała to urokliwe miasto położone na południu Polski, w pobliżu popularnych miejscowości turystycznych, takich jak Szczyrk i Żywiec. To właśnie z tego względu wiele osób rozważa zakup mieszkania inwestycyjnego w Bielsku-Białej. Ile można zarobić, decydując się na taki ruch?

Ile zarobimy kupując mieszkanie inwestycyjne w Bielsku-Białej?


Bielsko-Biała: idealne miejsce na zakup mieszkania inwestycyjnegoBielsko-Biała to dość małe miasto, przez co raczej rzadko jest uwzględniana w raportach mieszkaniowych. Tymczasem z roku na rok Bielsko-Biała przyciąga coraz więcej osób chcących tam zamieszkać. To miasto to przede wszystkim świetna alternatywa dla osób, które mają dość aglomeracji śląskiej. Bielsko-Biała - w przeciwieństwie np. do Katowic - ma również centrum i mnóstwo terenów rekreacyjnych i zielonych. Dodatkowo stosunkowo niewielka odległość między tymi miastami sprawia, że coraz więcej osób mieszka w Bielsku-Białej, ale pracuje w Katowicach.

Ceny nieruchomości w Bielsko-Białej szybko rosną. A mogą rosnąć jeszcze szybciejPołożenie Bielsko-Białej (blisko aglomeracji śląskiej i jednocześnie - z drugiej strony - miejscowości turystycznych, które Polacy co roku tłumnie odwiedzają) sprawia, że ceny nieruchomości w tym mieście rosną coraz szybciej. Tylko w 2020 r. średnia cena za mkw. mieszkania w Bielsku-Białej wzrosła do ok. 5,5 tys. zł - i wynosi więcej niż np. w Gliwicach, które znajdują się na skraju aglomeracji śląskiej i również cieszą się dużym zainteresowaniem osób zmęczonych mieszkaniem w bardziej zatłoczonych miastach.

Dla porównania - jeszcze w 2016 r. średnia cena za mkw. mieszkania w Bielsku-Białej wynosiła ok. 3,6 tys. zł. Portal ogłoszeniowe alarmują natomiast, że w 2021 r. średnia cena wzrosła już nawet do ok. 6 tys. zł. Jak na dłoni widać zatem, że dynamika wzrostu cen nieruchomości w tym mieście jest bardzo duża. To oznacza, że kupując mieszkanie w tym roku za kilka lat będzie można je sprzedać z co najmniej kilkunastoprocentowym zyskiem (chociaż możliwy jest również zysk rzędu 20-30 proc., w zależności od lokalizacji i wykończenia).

Nie tylko na sprzedaż. Mieszkania inwestycyjne w Bielsku-Białej na wynajemWarto jednocześnie pamiętać, że mieszkanie inwestycyjne nie musi być jednocześnie mieszkaniem przeznaczonym na sprzedaż za kilka lub kilkanaście lat. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup mieszkania pod wynajem. Na przykład kawalerki do wynajęcia w Bielsku-Białej mogą kosztować najemcę od 1200 zł do nawet 1700 zł - w zależności od powierzchni i lokalizacji. Należy jednak podkreślić, że są to ceny, w których można wynająć kawalerkę w dużym mieście, podczas gdy Bielsko-Biała ma niespełna 200 tys. mieszkańców. Tym samym stopa zwrotu inwestycji będzie wyższa niż np. w Warszawie, gdzie średnie ceny za metr kwadratowy są obecnie niemal dwukrotnie wyższe.

Zakup mieszkania inwestycyjnego w Bielsku-Białej może być zatem świetnym posunięciem - niezależnie od tego, czy będzie to mieszkanie pod wynajem, czy w dalszej perspektywie - na sprzedaż. Przy ewentualnej odsprzedaży inwestujący może zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych - pod warunkiem, że mieszkanie będzie wykończone i położone w dobrej lokalizacji.