Wiadomości

  • 15 kwietnia 2021
  • 18 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 9808

"Ograniczona liczba szczepionek" trafiała do powiatu bielskiego

Bielszczanie uprawnieni do przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi muszą jechać na drugi kraniec województwa. Jak wyjaśniają przedstawiciele funduszu zdrowia i resortu zdrowia, to "wina" ograniczonych dostaw szczepionek. W kwietniu jednak sytuacja ma się poprawić - zapewniają przedstawiciele rządu.

szczepienia, szczepionka, covid, covid-19, koronawirus, strzykawka, pfizer, fiolka, dawka
"Ograniczona liczba szczepionek" trafiała do powiatu bielskiego · fot. mp / czecho.pl


Do naszej redakcji dochodzi coraz więcej niepokojących sygnałów, iż niemożliwe jest dokonanie szczepień przeciw COVID-19 w Bielsku-Białej i na terenie powiatu bielskiego, mimo znacznej ilości punktów. Wiemy, iż niektóre osoby z powiatu z uprawnionych grup otrzymały termin szczepienia na maj, i to w dodatku w Katowicach. Podobno mieszkańcy Podbeskidzia są kierowani także do... Częstochowy!

Jak możemy dowiedzieć się na stronach internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia, obecnie w gminie Czechowice-Dziedzice funkcjonuje 6 punktów szczepień populacyjnych - 5 w samym mieście oraz 1 w Ligocie-Miliardowicach. Według danych Ministerstwa Zdrowia z wczoraj (środa, 14 kwietnia) w powiecie bielskim pierwszą dawką zaszczepionych przeciwko COVID-19 zostało 20 303 osób, z czego 5 531 drugą dawką. Średnia dzienna to 340 szczepień. Warto dodać, że według danych GUS w naszym powiecie mieszka blisko 166 tysięcy osób.

Mapa punktów szczepień na terenie gminy Czechowice-Dziedzice
Mapa punktów szczepień na terenie gminy Czechowice-Dziedzice · fot. NFZ


- Dotychczasowe terminy szczepień wynikały z ograniczonej liczby szczepionek przeciwko SARS-CoV-2. Obecnie zwiększone zostały dostawy szczepionek do Polski, co powinno znacznie przyspieszyć proces szczepienia populacji - zapewniają pracownicy Zespołu Komunikacji Społecznej Śląskiego OW NFZ.

- Informujemy jednocześnie, że w Bielsku-Białej planowane jest utworzenie masowego punktu szczepień, do którego będą mogli się udać zarówno mieszkańcy miasta, jaki i powiatu bielskiego, celem zaszczepienia. Informujemy także, że pacjenci dzwoniący na infolinię 989 otrzymują propozycje najbliższych wolnych terminów szczepień w punktach znajdujących się na ternie całego województwa śląskiego. Osoba dzwoniąca może przyjąć lub odrzucić propozycję miejsca i terminu szczepienia - czytamy w mailu BFZ przysłanym do naszej redakcji.

szczepienie, szeczpionka, koronawirus
"Ograniczona liczba szczepionek" trafiała do powiatu bielskiego · fot. mp / czecho.pl


Również Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że tempo szczepień zależy od tempa dostaw szczepionek. - Do tej pory były one ograniczane przez producentów. Szczególnie jeśli chodzi o szczepionki mRNA - czyli preparaty firm Pfizer i Moderna, rekomendowane dla pacjentów 70+ oraz z chorobami przewlekłymi. Z tego względu był podział na pacjentów szczepionych tymi preparatami oraz szczepionką firmy AstraZeneca - których było znacznie więcej. W tym momencie otwieramy szeroko szczepienia populacyjne, nie wprowadzamy już podziału na grupy uprzywilejowane. Szczepionki nie będą też ściśle przypisane do grup. Pacjenci będą szczepieni tymi szczepionkami, które będą dostępne w danym punkcie szczepień - wyjaśniła Joanna Koc, starszy specjalista Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

I dodała, że w drugim kwartale 2021 roku tempo szczepień znacznie przyspieszy. - Zmieniamy zasady Narodowego Programu Szczepień. Będzie więcej punktów szczepień. Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. Z myślą o pacjentach leżących uruchomiliśmy także wyjazdowe zespoły szczepiące. W drugim kwartale poszerzamy katalog tych miejsc, Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w: przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych), szpitalach rezerwowych, szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital), punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy), punktach drive-thru, zakładach pracy, aptekach - wylicza przedstawicielka resortu.

Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek. - Będzie więcej szczepionek. Według danych producentów, w kwietniu do Polski ma przyjechać ok. 5 mln dawek szczepionek. A ilości deklarowane sięgają 7 mln. Przygotowujemy system na te dostawy - zapewniła Koc.

mp, raz / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj