czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 17 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 2501

Józef Świder zostanie uhonorowany w katowickiej Galerii Artystycznej

Józef Świder pochodzący z Czechowic-Dziedzic, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, zostanie uhonorowany w Galerii Artystycznej w Katowicach. Tak zadecydowali mieszkańcy stolicy województwa śląskiego w specjalnym plebiscycie.

Tablica poświęcona Józefowi Świdrowi w czechowickim MDK
Tablica poświęcona Józefowi Świdrowi w czechowickim MDK · fot. MDK Czechowice-Dziedzice


- Pamięć o wybitnych postaciach, które zapisały się w historii Katowic i naszego regionu to nasz obowiązek. Dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy oddali swój głos w plebiscycie zarówno w tegorocznym, jak i tym zorganizowanym rok wcześniej. Bardzo cieszy mnie fakt, że Galeria Artystyczna niezmiennie budzi duże zainteresowanie wśród katowiczan - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 4,5 tys. mieszkańców. Aż 41% z nich wskazało, że to właśnie Józef Świder powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej. To wybitny polski kompozytor i pedagog muzyczny, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W tej edycji plebiscytu prezydent Marcin Krupa zdecydował o uznaniu głosów mieszkańców zaangażowanych również w ubiegłoroczny plebiscyt i postanowił upamiętnić także Kazimierza Kutza, który zarówno w 2020 roku, jak i w tym, znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów.

Z początkiem każdego roku Katowice organizują plebiscyt, którego celem jest uhonorowanie ludzi świata kultury zasłużonych dla Śląska. Wybierają mieszkańcy głosując online bądź tradycyjnie za pośrednictwem kuponu z gazety miejskiej "Nasze Katowice". Z trzech postaci, które zyskują największą liczbę głosów, prezydent Katowic wybiera zazwyczaj jedną, której rzeźba w połowie września zostaje uroczyście odsłonięta podczas obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. W poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wybrali tak znaczące dla kultury regionu osoby, jak: Antoni Halor, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar, Jan Skrzek, Teofil Ociepka, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski, Adolf Dygacz, Tadeusz Kijonka, Bernard Krawczyk.

Postać Józefa Świdra przybliżaliśmy w sierpniu zeszłego roku, z okazji przypadającej wtedy 90. rocznicy jego urodzin - czechowiczanina wspominała jego córka, Magdalena Świder-Śnioszek. Artykuł można przeczytać tutaj.

We wrześniu planowany jest II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Józefa Świdra w Czechowicach-Dziedzicach. Wydarzenie odbędzie się w ramach VI Jesiennego Festiwalu Muzyki Wokalnej Amo Cantare.

mp / czecho.pl, źródło: UM Katowice

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.