czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 21 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 2870

Jaki beton na fundament

Artykuł sponsorowany:

Każdy budynek, niezależnie od jego charakteru potrzebuje solidnych fundamentów, będących solidną podstawą, na której będzie można wykonać resztę budowli. Dobór odpowiedniego betonu, który łączy się ze stalą zbrojeniową to bardzo istotna kwestia, ponieważ beton na fundament musi spełniać szereg różnych wymagań, które składają się na trwałość obiektu, odpowiednią izolację od gruntu czy po prostu bezpieczne użytkowanie budynku. Zaniedbanie związane z nieodpowiednio dobranymi materiałami, jest praktycznie nie do naprawienia, dlatego pora dowiedzieć się jaki beton jest najlepszy na fundament lub płytę fundamentową.

Wysokiej jakości beton na podłoże fundamentowe - betoniarnia Żelbetex


Beton na fundament - B20 czy B25?



Beton na fundament musi cechować się wysoką wytrzymałością na ściskanie, czyli fachowo mówiąc, powinien być z tych wyższych klas wytrzymałościowych. Najpopularniejszym i najlepszym betonem na fundament jest beton B20 (c16/20). Charakteryzuje się on wytrzymałością na ściskanie do 20MPa (Megapaskali), co pozwala według norm używać go jako betonu na fundament. Przy zdecydowanie większych budowlach stosowany jest beton o jeszcze wyższej klasie, czyli B25 (c20/25). Tworzy się z niego także płyty fundamentowe, które na dodatek są wzmocnione zbrojeniem syntetycznym lub stalowym, co gwarantuje ogromną wytrzymałość.

Ile kosztuje beton na fundament?



Cena za beton na fundament różni się w zależności od betoniarni oraz tego, jaka klasa betonu jest nam potrzebna. Standardowym, jednym z najpopularniejszych wyborów betonu jest oczywiście ten o oznaczeniu B20, którego cena wynosi 250-290 zł/m3 brutto. Cena brutto za beton B25 zazwyczaj jest większa o od 3 do 10 złotych. Ta mała różnica cen sprawia, że coraz więcej ludzi wybiera B25 z racji bezproblemowej rozbudowy obiektu w przyszłości.

Beton B20 lub B25 na fundament - Betoniarnia Czechowice Dziedzice


Ile betonu na fundament?



Obliczenie odpowiedniej ilości betonu, która będzie potrzebna na wylewkę jest bardzo proste. Na samym początku koniecznie jest określenie grubość wylewki oraz wymiarów powierzchni, na którą będzie wylewany beton. Za przykład weźmy powierzchnię, będącą prostokątem o bokach 6 metrów na 5 metrów, grubość wylewki ma wynosić 40 cm. Tak więc pole powierzchni będzie wynosić 30m2, po wymnożeniu pola powierzchni z grubością wylewki (30m2*0.4m) dowiemy się, że będziemy potrzebować 12m3 betonu.
Przyjmując, że cena za kubik betonu B20 wynosi 270zł, wychodzi, że fundament na tej powierzchni będzie kosztować około 3240 zł.

Żelbetex - Betoniarnia Czechowice Dziedzice
ul. Łęgowa 1, Zarzecze
34-326 Pietrzykowice
e-mail: zelbetex@gmail.com
telefon: 512 021 907