Wiadomości

  • 21 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1093

Rynek mieszkaniowy na Górnym Śląsku - cechy charakterystyczne, aktualne ceny

Materiał partnera:

Konurbacja górnośląska jest największą jednostką aglomeracyjną w Polsce - jej ludność szacuje się od 2,2 do 3,5 miliona osób (licząc w zależności od koncepcji).

Rynek mieszkaniowy na Górnym Śląsku ― cechy charakterystyczne, aktualne ceny


Ten obszar stanowi jeden organizm - gospodarczy, kulturowy, komunikacyjny. Rynek nieruchomości konurbacji składa się z różnych narządów, które pełnią odmienne funkcje i mają odmienne cechy, ale podążają w tym samym kierunku.

Dzisiaj zespół portalu Korter, nowoczesny serwis dla komfortowego wyboru inwestycji mieszkaniowych w Polsce, przeanalizował ten rynek - prężny, różnorodny i bardzo atrakcyjny.

Ogólna charakterystyka rynkuWspomniana już różnorodność w dużej mierze kształtuje obraz górnośląskiego rynku nieruchomości. I choć ekosystem miast jest na tyle spójny, że granice między poszczególnymi jednostkami są zatarte, dostrzegamy jednak wyraźne zróżnicowania między wewnętrznymi lokalnymi sektorami mieszkaniówki.

To jest zarówno widoczne w polityce cenowej, jak i wpływa na typ oraz standard wznoszonych nieruchomości.

Analitycy rynku nieruchomości zaliczają do cech charakterystycznych górnośląskiej mieszkaniówki odczuwalną dysproporcję między rynkiem pierwotnym i wtórnym: oferta mieszkań z drugiej ręki jest większa. 

Jednak te dwa sektory rynku powoli dążą do wspólnego mianownika, gdyż nowych mieszkań w Katowicach i innych miastach Górnego Śląska jest coraz więcej.

KatowiceKatowicki lokalny rynek należy do najdroższych w Aglomeracji. Jest to całkiem normalne, gdyż stolica województwa śląskiego stanowi obiekt największego zainteresowania inwestorów i jest najprężniej rozwijającą się jednostką urbanistyczną przyciągającą wielu potencjalnych nabywców.

Ile kosztują mieszkania w Katowicach w 2021 roku?

Według danych Korter.pl, w I kwartale 2021 roku średnia stawka za metr kwadratowy na katowickim rynku pierwotnym wyniosła 6136 złotych.

Najtańsze mieszkania można kupić w cenie od ok. 3900 złotych za mkw., najdroższe - za ok. 7800 za mkw.

Jakie inwestycje są wznoszone w Katowicach?

Rynek pierwotny Katowic (jak zresztą i całej Aglomeracji) jest wyraźnie zdominowany przez modernistyczne budownictwo wielorodzinne - na terenie miasta powstają nowoczesne osiedla mieszkalne oraz wzniesione w wielkomiejskim stylu apartamentowce.

Dużą część inwestycji charakteryzuje dość wysoki standard i dodatkowe udogodnienia, między innymi takie jak wewnętrzna osiedlowa infrastruktura, pakiety antysmogowe, instalacje energooszczędne czy prywatne tereny zielone.

SosnowiecMiasto-satelita Katowic jest ostatnio szczególnie popularne wśród deweloperów - tutejszy rynek dość prężnie rozwija się w kierunku modernizacji budownictwa, pozostając przy tym w umiarkowanej niszy cenowej.

Ile kosztują mieszkania w Sosnowcu w 2021 roku?

Ceny nowych mieszkań oscylują pomiędzy 4300 zł za mkw. a 6200 zł. Tradycyjnie droższe są najmniejsze (o metrażu do 40 mkw.) i największe lokale (o metrażu ponad 80 mkw.).

Jakie inwestycje są wznoszone w Sosnowcu?

Są to przeważnie tradycyjne wielorodzinne osiedla wykonane w nowoczesnej koncepcji. Ich charakterystyczną cechą jest kameralność: wysokość budynków często nie przekracza 3-4 pięter.

GliwiceNieco bardziej oddalone od Katowic Gliwice również są czynnie oswajane przez firmy deweloperskie: oferta staje się coraz bardziej różnorodna i pod względem standardu dorównuje wielkomiejskim lokalizacjom.

Ile kosztują mieszkania w Gliwicach w 2021 roku?

W Gliwicach kupimy nowe lokum w cenie od ok. 3700 zł za mkw. do 8800 zł za mkw. Tak szeroki zakres cenowy jest uwarunkowany różnorodnością ofert.

Jakie inwestycje są wznoszone w Gliwicach?

Oferta nowych nieruchomości w Gliwicach jest bardzo zróżnicowana - od kameralnych kompleksów typu willowego po apartamentowce z licznymi udogodnieniami.