czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 kwietnia 2021
  • 27 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 6114

Zakończył się montaż frontowego ogrodzenia cmentarza żydowskiego

Wczoraj zakończył się montaż nowego frontowego ogrodzenia na cmentarzu żydowskim przy ul. Szkolnej w Czechowicach-Dziedzicach. Było to możliwe dzięki społecznemu zaangażowaniu, a jego celem było uchronienie tego historycznego miejsca przed dalszą degradacją..

Reklama

Zakończył się montaż ogrodzenia wokół cmentarza żydowskiego
Zakończył się montaż frontowego ogrodzenia cmentarza żydowskiego - 26.04.2021 · fot. Sławomir Pastuszka


Montaż ogrodzenia rozpoczął się w czwartek, 22 kwietnia. Ekipa fachowców spod Tarnowa zamontowała już słupy, na których w przyszłym tygodniu zawieszone zostaną solidne przęsła oraz bramo-furtka z motywem gwiazdy Dawida. Nowe ogrodzenie zostało poprowadzone zgodnie z tym, które na cmentarzu znajdowało się wcześniej. Dzięki niemu miejsce to będzie zabezpieczone. Znacząco poprawi się też jego estetyka.

Ogrodzenie powstanie dzięki staraniom i na zlecenie Sławomira Pastuszki - historyka-judaisty z Pszczyny, który dba o okoliczne cmentarze żydowskie oraz o historię lokalnej społeczności żydowskiej. Historykowi udało się pozyskać środki i znaleźć wykonawcę. Ogrodzenie zaś ufundował darczyńca z Ustronia, który chce pozostać anonimowy.

Zakończył się montaż ogrodzenia wokół cmentarza żydowskiego
Zakończył się montaż frontowego ogrodzenia cmentarza żydowskiego - 26.04.2021 · fot. Sławomir Pastuszka


- Chciałbym tutaj wyrazić mój ogromny szacunek za tę w pełni bezinteresowną pomoc i wsparcie. Ponadto słowa wdzięczności kieruję do rodziny Litwoków ze Stanów Zjednoczonych, która przekazała fundusze na montaż ogrodzenia, a w szczególności do Yoniego Litwoka - mówi Sławomir Pastuszka.

Rozpoczęcie montażu ogrodzenia - 22.04.2021 · fot. Sławomir Pastuszka


- Sądzę, że w przyszłym tygodniu zobaczycie już finalny efekt prac. Zaznaczam, że to jeszcze nie koniec. Już wkrótce dowiecie się o kolejnych zaplanowanych działaniach, które radykalnie zmienią oblicze tego smutnego cmentarza - dodaje historyk.

O staraniach Sławomira Pastuszki o ogrodzenie terenu oraz o porządki na cmentarzu i na temat jego historii pisaliśmy szeroko w artykule, który ukazał się na naszym portalu w marcu: Na ratunek cmentarzowi żydowskiemu - ogrodzą teren.

ar, mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.