Wiadomości

  • 26 kwietnia 2021
  • 3 maja 2021
  • wyświetleń: 29878

[WIDEO, FOTO] "Pomnik braterstwa broni" zniknął z centrum miasta

Od wczesnych godzin porannych trwała w poniedziałek operacja przeniesienia "pomnika braterstwa broni" z centrum Czechowic-Dziedzic na teren czechowickiej oczyszczalni ścieków. Wykonanie decyzji wojewody śląskiego z 2019 roku zgromadziło wokół pomnika wielu czechowiczan.Pierwotnie "pomnik braterstwa broni" miał zostać przeniesiony na działkę należącą do gminy Czechowice-Dziedzice jeszcze przed Wielkanocą, o czym pisaliśmy tutaj. Jednak ze względu na zagrożenie epidemiczne operacja została przełożona. Warto dodać, że pod koniec marca poseł Przemysław Koperski zaapelował o podjęcie kroków wstrzymujących wykonanie decyzji administracyjnej dotyczącej usunięcia monumentu z przestrzeni publicznej miasta - pisaliśmy o tym tutaj. Parlamentarzysta, wraz z grupą mieszkańców, proponował zmianę nazwy monumentu na "Pomnik Poległym na Frontach II Wojny Światowej".

"Pomnik braterstwa broni" zniknął z centrum Czechowic-Dziedzic - 26.04.2021 · fot. czecho.pl


Podczas operacji w miejscu, gdzie do tej pory znajdował się pomnik, licznie zgromadzili się czechowiczanie. Wśród nich był m.in. burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut oraz Karol Bielas, były członek czechowickiej Rady Miejskiej, który od lat apelował o usunięcie pomnika z przestrzeni miejskiej. Na miejsce przybył również wspomniany wcześniej poseł Przemysław Koperski z klubu Lewicy.

"Pomnik braterstwa broni" zostanie przeniesiony w całości na działkę należącą do gminy Czechowice-Dziedzice. Jest to wykonanie decyzji wojewody śląskiego z września 2019 roku, o której pisaliśmy tutaj. Przypomnijmy, 5 września 2019 roku wojewoda wydał decyzję nakładającą na miasto obowiązek usunięcia pomnika z 1953 roku. W piśmie, które skierowano na ręce burmistrza Czechowic-Dziedzic, wojewoda powołał się na opinię Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.

Przygotowania, pomnik
Przygotowania do demontażu pomnika · fot. mp / czecho.pl


- Chcemy dokonać demontażu i w całości przewieźć pomnik. Istnieje ryzyko, że obiekt może nie zachować całości swej konstrukcji podczas rozbiórki. Pomnik zabezpieczyć chcemy na terenie Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej przy ulicy Czystej, a więc na terenie, który nie jest w przestrzeni publicznej, ale jest ma terenie gminy. Zawarliśmy w tej sprawie formalne ustalenia ze spółką PIM - mówił podczas marcowej sesji czechowickiej Rady Miejskiej Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

"Pomnik braterstwa broni" w Czechowicach-Dziedzicach - 22.03.2021 · fot. czecho.pl


Pomnik został wzniesiony w 1953 roku. Przedstawia dwóch idących obok siebie żołnierzy - sowieckiego, niosącego rozwiniętą flagę, oraz polskiego w mundurze sformowanej w ZSRS I Armii Wojska Polskiego. Jego autorem był Stanisław Marcinów, uczeń wybitnego artysty epoki polskiego socrealizmu oraz monumentalizmu, Xawerego Dunikowskiego.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.