czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 kwietnia 2021
  • 2 maja 2021
  • wyświetleń: 10948

2 mln zł dotacji dla parafii w Dziedzicach budzi wątpliwości

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj

Ponad 2 miliony złotych otrzymała parafia p.w. NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach z Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na fakt ten zwróciła uwagę pani Aleksandra, jedna z naszych czytelniczek, która nie kryła wątpliwości, dlaczego pieniądze z NFOŚiGW trafiły do jednego z czechowickich kościołów. O komentarz w sprawie poprosiliśmy kurię diecezji bielsko-żywieckiej.

Reklama

2 mln zł dotacji dla parafii w Dziedzicach budzą wątpliwości
2 mln zł dotacji dla parafii w Dziedzicach budzi wątpliwości · fot. Nadesłane przez czytelniczkę / Aleksandra


- Proszę mi wytłumaczyć, co ma modernizacja kościoła do NFOŚiGW? Może z tego funduszu można pozyskać pieniądze na rozbudowę SP 3 na Lipowcu, gdzie nie ma sali gimnastycznej, chemicznej czy fizycznej?! - napisała do nas pani Aleksandra, jedna z naszych czytelniczek. O dotacji z NFOŚiGW dla parafii w Dziedzicach informuje baner postawiony na parkingu pod kościołem. Kwota dofinansowania wyniosła blisko 2 miliona złotych, a całość przedsięwzięcia to ponad 2,4 mln zł.

Trwa termomodernizacja kościoła w Dziedzicach
Termomodernizacja kościoła w Dziedzicach · fot. Parafia NMP Wspomożenia Wiernych


O komentarz w sprawie poprosiliśmy kurię diecezji bielsko-żywieckiej. - Parafia złożyła wniosek wraz z innymi podmiotami do tego uprawnionymi i po spełnieniu wszystkich wymagań otrzymała dofinansowanie w ramach projektu mającego na celu ochronę środowiska poprzez głęboką modernizację istniejących budynków. Projekt prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który kieruje się ściśle określonymi zasadami w przyznawaniu dotacji - przekazało portalowi czecho.pl Centrum Informacyjno-Medialne Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Termomodernizacja kościoła w Dziedzicach - 20.08.2020 · fot. Parafia NMP Wspomożenia Wiernych


Przypomnijmy, od połowy 2020 roku trwa gruntowny remont, w tym termomodernizacja budynku kościoła p.w. NMP Wspomożenia Wiernych, o czym informowaliśmy www.czecho.pl/wiadomosci/30978. Kościół p.w. NMP Wspomożenia Wiernych jest jedną z najstarszych świątyń w Czechowicach-Dziedzicach. Jego budowa rozpoczęła się w 1882 roku. Wówczas na terenie należącym do parafii św. Katarzyny. Uroczystej konsekracji nowego domu Bożego 22 czerwca 1890 r. dokonał ks. biskup Franciszek Śniegoń z Cieszyna. Samodzielna parafia NMP Wspomożenia Wiernych została erygowana 27 maja 1899 roku, a jej pierwszym administratorem został mianowany ks. Wilhelm Kasperlik, zaś pierwszym proboszczem - ks. Antoni Macoszek, który zginął w tragicznych okolicznościach w 1911 roku.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kościół NMP

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj