czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 28 kwietnia 2021
  • 2 maja 2021
  • wyświetleń: 8370

Kopalnia Silesia na pierwszym miejscu w ważnym rankingu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Kopalnia PG Silesia, należąca od niedawna do spółki Bumech, zajęła pierwsze miejsce w najnowszym rankingu efektywności odmetanowania. W 2020 roku efektywność w czechowickim zakładzie wynosiła 55,85 procent - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego.

Reklama

Pg silesia, kopalnia, brama, wjazd, logo
Kopalnia Silesia na pierwszym miejscu w ważnym rankingu · fot. mp / czecho.pl


Tuż za należącą do spółki Bumech Silesią plasuje się kopalnia Brzeszcze, wchodząca w skład Tauron Wydobycie z wynikiem 49,77 proc. Miejsce trzecie przypadło samodzielnej w ub.r. kopalni Wujek z wynikiem 48,11 proc. efektywności zagospodarowania metanu.

Czym jest odmetanowanie kopalni? Jak zauważa branżowy portal biznews.com.pl, jego głównym celem jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przeprowadzanych w niej robót. Proces ten polega na ujmowaniu wysokoprocentowej mieszaniny powietrzno-metanowej z górotworu, aby na stacji odmetanowania oraz w głównych rurociągach stężenie metanu utrzymywane było na optymalnym i bezpiecznym poziomie.

Gospodarcze zastosowanie ujętego metanu to bardzo istotny aspekt działalności przedsiębiorców węglowych. Pozwala na uzyskiwanie energii zaspokajającej własne potrzeby energetyczne, a jednocześnie umożliwia redukcję wydatków związanych z prowadzeniem procesu odmetanowania. Prowadzenie robót górniczych podczas stałego przewietrzania wyrobisk w składach powietrza i kopalniach metanowych doprowadza do obniżenia ilości metanu nawet o kilka dziesiątych procenta. Objętościowa zawartość metanu wzrasta jednak do znacznych wielkości, ze względu na dużą ilość powietrza w szybie wydechowym.

mp / czecho.pl

źródło: nettg.pl, biznews.com.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj