Wiadomości

  • 28 kwietnia 2021
  • 1 maja 2021
  • wyświetleń: 17164

[WIDEO] Rosyjskie i białoruskie media komentują usunięcie pomnika

Szerokim echem w rosyjskich i białoruskich mediach odbiło się usunięcie tak zwanego "Pomnika braterstwa broni" z centrum Czechowic-Dziedzic. Depeszę w tej sprawie wysłała rosyjska agencja informacyjna Tass, a materiał wideo z operacji opublikowany m.in. przez nasz kanał czechowice.tv pokazały wiadomości Kanału 1 publicznej telewizji.- Z cokołu zdjęto postacie żołnierza radzieckiego i polskiego, które idą obok siebie i niosą flagę. Zostali przeniesieni na teren jednego z przedsiębiorstw przemysłowych - napisał na swoich stronach internetowych pierwszy program rosyjskiej telewizji publicznej. - Jednocześnie mieszkańcy aktywnie sprzeciwiali się takiej decyzji, nawet stworzyli petycję, w której wskazywali, że pomnik braterstwa radziecko-polskiego już dawno wpisał się w przestrzeń miejską i ma wartość artystyczną, ale ta opinia została zignorowana - czytamy dalej.Z kolei rosyjska agencja informacyjna Tass zauważa, że w obronie pomnika stanęła grupa mieszkańców, którzy skierowali petycje o zmianie nazwy postumentu na "Pomnik zmarłych na frontach II wojny światowej". - W petycji, podpisanej przez 215 osób, stwierdzono, że pomnik stał się stałą częścią przestrzeni miejskiej i ma wartość artystyczną - zauważa Tass.

"Pomnik braterstwa broni" zniknął z centrum Czechowic-Dziedzic - 26.04.2021 · fot. czecho.pl


- Za wyzwolenie polskiej ziemi od nazistów, którzy zajęli ją w 1939 roku, życie oddało 600 tysięcy żołnierzy radzieckich. Strona rosyjska wielokrotnie protestowała przeciwko działaniom Polski, podkreślając, że przepisanie historii jest niedopuszczalne - podkreśla agencja Tass. Depeszę opublikowały również media na Białorusi.

Usunięcie "Pomnika braterstwa broni" w pierwszym kanale telewizji białoruskiej
Usunięcie "Pomnika braterstwa broni" w pierwszym kanale telewizji białoruskiej · fot. www.tvr.by


Informacja o usunięciu "Pomnika braterstwa broni" pojawiła się również w głównym wydaniu Wiadomości pierwszego programu białoruskiej telewizji publicznej. Materiał można obejrzeć tutaj.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.