Wiadomości

  • 29 kwietnia 2021
  • 3 maja 2021
  • wyświetleń: 17867

Mieszkańcy Zabrzega mają dość. Zablokują inwestycję?

Opóźnia się inwestycja kolejowa w Zabrzegu. Prace budowlane się przeciągają, co powoduje spore utrudnienia dla mieszkańców. Co gorsze, szykuje się zamknięcie jedynej drogi spajającej miejscowość. Władze Czechowic-Dziedzic nie ukrywają, że może dojść do poważnych protestów.

Wiadukt, kolej, zabrzeg, Sikorskiego
Wiadukt kolejowy nad ulicą Sikorskiego · fot. mp / czecho.pl


Czechowicki radny Krzysztof Jarczok, powołując się na nieoficjalne informacje otrzymane od wykonawcy inwestycji, skierował do władz miasta pytanie w sprawie prowadzonej w tej miejscowości przebudowy węzła kolejowego. Podobno wykonawca prac planuje zamknąć jedyne dwa przejazdy pod torami. Tym samym na jakiś czas przecinając sołectwo na - dosłownie - dwie części.

A to spowoduje potężne utrudnienia dla codziennego życia mieszkańców, w tym rolników. - To już nie jest pogłoska, to jest fakt, potwierdzony na spotkaniu z wykonawcą - poinformował Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic. - Nastąpi zamknięcie przejazdu pod torami dzielącymi Zabrzeg. Jedyna obsługa komunikacyjna będzie możliwa drogą krajową nr 1 - dodał samorządowiec.

Dyrektor firmy poinformował, że to spowoduje skrócenie o połowę czasu trwania tej inwestycji. Która - jak wynika z informacji Urzędu Miejskiego - jest i tak opóźniona. Zamknięcie jest planowane od połowy maja, by w połowie sierpnia uruchomić dwa przejazdy.

- Uwagi podniesione przez radnego my także przekazaliśmy. Użyłem nawet argumentu, że firma może liczyć się z protestem i blokadą inwestycji, bo cierpliwość mieszkańców jest na skraju wytrzymania. Zabrudzenie drogi to jeszcze nic przy tym, że nie można normalnie funkcjonować. Poprosiliśmy, by zastanowić się nad innym rozwiązaniem - stwierdził burmistrz Błachut.

Jednym z problemów jest, że musi być zachowana ciągłość kursowania pociągów. - Nie wiemy jak to się zakończy. Będziemy podtrzymywać nasze stanowisko co to tego, by szukać innego rozwiązania, by jeden przejazd był zachowany - dodał burmistrz.

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego

Od 2019 roku trwa przebudowa czechowickiego węzła kolejowego. Dzięki niej przebudowano stacje Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Wymieniono także między innymi tory oraz elementy sieci trakcyjnej. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.