Wiadomości

  • 29 kwietnia 2021
  • 11 maja 2021
  • wyświetleń: 4930

[FOTO] Społecznie posprzątali czechowickie tereny zielone

Odpady od zwykłych domowych nieczystości poprzez elementy karoserii samochodowej, wiele opon, a nawet... elementy wyposażenia łazienek - takie śmieci udało się zebrać grupie miłośników przyrody z naszej gminy podczas akcji porządkowania terenów zielonych w Czechowicach-Dziedzicach, która odbyła się w sobotę, 8 maja. Akcję podsumowała firma "Detergent", jeden z organizatorów przedsięwzięcia.

Społecznie posprzątali czechowickie tereny zielone - 08.05.2021 · fot. Ania Więckowska


W sobotę, 8 maja zostały uporządkowanie tereny przynależne do parku 7R oraz rzeki Białej przy ul. Elizy Orzeszkowej. - Sama akcja szła bardzo sprawnie. Podzieliliśmy się na mniejsze pod grupy i każdy ruszył w swoją stronę. Grupa z parku 7R skończyła wcześniej zważywszy na mniejsze zanieczyszczenie terenu i częściowo wsparła nas przy rzece Białej - informują organizatorzy sprzątania czechowickich terenów zielonych. W sumie udało się zebrać 70 worków śmieci, o szacunkowej łącznej wadze ponad tony.

- Wszyscy ze zdumieniem patrzyli na powiększającą się stertę odpadów, które zalegały po okolicznych krzewach czy rowach. Można tam było znaleźć odpady od zwykłych domowych nieczystości po przemysłowe, elementy karoserii samochodowej, wiele opon, elementy wyposażenia łazienek i wiele innych - dodają społecznicy.

- Jesteśmy mile zaskoczeni osobami zatrzymującymi się i pytającymi, kto jest organizatorem oraz jak można następnym razem zapisać się na tego typu wydarzenia. Trafiły się też osoby często uczęszczające wspominane tereny i zaznaczające ogromny problem zalegania coraz to większych ilości odpadów we wspominanej lokalizacji - podkreślają.

- Pragniemy zaznaczyć, że grono osób prywatnych czy też firm biorących udział w wydarzeniu, a nie będących w dniu sprzątania było znacznie większe. Dziękujemy naszym klientom za udział na miejscu jak i wsparcie nas ze strony organizacyjnej. Między innymi Polbrass Sp. z o.o. za zapewnienie wody oraz poczęstunku uczestnikom. Urząd Miejski ze swojej strony zapewnił nam worki na zebrane śmieci. Zagwarantowano nam odbiór każdej ilości odpadów przez wydzieloną jednostkę z UM. Uzupełnieniem ochrony osobistej uczestników były maseczki oraz rękawiczki dostarczone przez Raben logistics Polska - czytamy na facebookowym profilu firmy "Detergent", która była jednym z organizatorów akcji.

Ponadto w akcji wzięli udział m.in. pracownicy czechowickiego oddziału firmy Raben Polska, zarządca parku 7R wraz z rodziną, firma techniczna parku - SPIE, sympatycy stowarzyszenia "Czechowiczanie dla przyrody" oraz przedstawiciele ochrony parku i służb porządkowych. Warto podkreślić, że do akcji, już podczas jej trwania, włączały się osoby postronne - mieszkańcy miasta odwiedzający tereny, które były porządkowane.

- Problem wszechobecnych śmieci istnieje i nie da się tego nie zauważyć. Mimo rozrastającej się zieleni w okresie letnim, można dalej dostrzec całe połacie plastików czy innych odpadów będących tam przez czyjeś niechlujstwo czy zwykłe lenistwo. Jednak pomimo tego ogromu pracy (myślę, że możemy również mówić w tym momencie za osoby nam towarzyszące) uważamy, że takie drobne gesty jak posprzątanie wspólnie określonego terenu są potrzebne i nieuniknione. Z jednej strony mamy doprowadzony do porządku obszar zieleni, z którego wszyscy korzystamy a z drugiej strony satysfakcja po dobrze wykonanej pracy i widoczne efekty - polecamy samemu sprawdzić - podsumowują organizatorzy akcji.

Społecznie posprzątają tereny zielone w Czechowicach-Dziedzicach
Społecznie posprzątają tereny zielone w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Materiały organizatora

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.