czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 29 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 581

Ranking ATP kompendium wiedzy

Materiał partnera:

Ranking ATP jest obecnie jednym z najbardziej obiektywnych metod określania pozycji tenisistów we wszystkich turniejach, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Punkty naliczane są przeważnie od rangi danego turnieju, czy też od obowiązującej całkowitej puli nagród. Końcowy wynik zdobytych punktów zależy oczywiście od etapu rozgrywki, który osiągnął dany zawodnik.

Historia rankingu ATPW 1972 roku czołowi zawodnicy tenisa ziemnego połączyli swoje siły, dzięki czemu powstało Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych - ATP. Pierwszy ranking komputerowy pojawił się rok później (1973), a pierwszym liderem został Ilie Nastase. W 1976 roku powstał pierwszy deblowy ranking komputerowy.

Jak zdobywane są punkty w rankingu ATP?W skład turniejów ATP Tour jak powszechnie wiadomo wchodzą cztery turnieje wielkoszlemowe. Mowa tutaj oczywiście o turnieju Australian Open, Wimbledon, US Open i French Open. Za zwycięstwo w turnieju wielkoszlemowym zawodnik otrzymuje 2000 punktów do rankingu ATP. Drugą rangę jeżeli chodzi o najważniejsze imprezy w kalendarzu tenisowym, stanowią turnieje rangi ATP Tour Masters 1000. Jak sama nazwa wskazuje za zwycięstwo w tych turniejach zawodnicy otrzymują 1000 punktów. Jeżeli chodzi o tenis mężczyzn, to trzecią kategorię rozgrywek stanowią imprezy ATP Tour 500, które składają się obecnie z 11 turniejów. Czwartą kategorię stanowią turnieje ATP Tour 250, które z kolei składają się z 37 zawodów. Warto wspomnieć również o tym, że 8 najlepszych tenisistów z rankingu ATP bierze udział w ATP Finals. Główny cykl ATP tworzą także imprezy challengerowe, za które zawodnicy otrzymują określoną liczbę punktów do rankingu. Suma punktów jest zależna w dużej mierze od puli nagród. Więcej na ten temat, jak też aktualne rankingi znajdziemy pod adresem https://rankingi-sportowe.pl/ranking-atp/

Czym jest ranking ATP Entry?ATP Entry najprościej rzecz mówiąc jest to ranking z ostatnich 52 tygodni. Na początku każdego sezonu wszyscy zawodnicy startują z punktami, które zdobyli w poprzednim sezonie. Punkty zdobywane są w identyczny sposób, jak opisano powyżej. Warto wspomnieć również, że za zwycięstwo w ATP Finals otrzymuje się 1500 punktów. Za wygrany mecz grupowy otrzymuje się +200 punktów, za wygrany półfinał otrzymuje się +400 punków, a za zwycięstwo w finale +500 punktów. Istnieje także ATP Doubles Ranking, w których brana jest pod uwagę wyłącznie suma punktów z 18 najlepszych turniejów każdego zawodnika. Mowa tutaj oczywiście o turniejach z ostatnich 52 tygodni. Jeżeli chodzi o tenisistki, to utworzony został oddzielny ranking WTA, który opiera się na bardzo podobnych zasadach.

Zawodnicy z największą liczbą zwycięstw w turniejach ATPNajwiększą liczbą zwycięstw w turniejach ATP, może pochwalić się amerykański tenisista Jimmy Connors, który zwyciężył w 109 turniejach. Na drugim miejscu jest grający jeszcze zawodnik Roger Federer, który może pochwalić się 103 zwycięstwami. Na podium znalazł się także czechosłowacki tenisista Ivan Lendl z 94 zwycięstwami. Do czołówki dobija się hiszpański tenisista Rafael Nadal (86 zwycięstw) i serb Novak Đoković (82 zwycięstw).

Ranking zamrożony - co trzeba wiedzieć?Ranking zamrożony powstał z myślą o zawodnikach, którym w trakcie sezonu przydarzyła się kontuzja, przez co nie mogą uczestniczyć w turniejach przez 6 miesięcy. Każdy zawodnik może mieć zamrożony ranking na okres 9 turniejów, w których dany zawodnik bierze udział. Do turniejów tych nie zaliczane są oczywiście zawody, w których tenisista otrzymał dziką kartę. Ranking może być również zamrożony do 9 miesięcy zaczynając od pierwszego turnieju, w którym dany zawodnik brał udział.

Najlepsi Polacy w historii rankingu ATPJeżeli chodzi o polskich tenisistów, to najlepszym wynikiem w rankingu ATP może pochwalić się Wojciech Fibak, który najwyżej był na 10 miejscu. Na drugim miejscu jest Jerzy Janowicz, który może pochwalić się 14 pozycją. Na poprawę tych wyników największe szanse ma Hubert Hurkacz, który obecnie znajduje się na16 pozycji. Na kolejnych pozycjach jest Łukasz Kubot (41), Michał Przysiężny (57) i Kamil Majchrzak (83).

Rankingu ATP w czasach pandemiiZ powodu pandemii COVID-19 jak powszechnie wiadomo wiele imprez tenisowych zostało odwołanych. Wynika to oczywiście z tego, że tenisiści mają mniejsze lub większe problemy nie tylko ze zdrowiem, ale również z poruszaniem się po świecie. ATP postanowiło zwiększyć pulę nagród w organizowanych turniejach rangi 250 i 500. Pula została zwiększona odpowiednio o 80% i 60%. Zmiany dotyczą wszystkich turniejów, które odbędą się pomiędzy Australian Open a Wimbledonem 2021. Jeżeli jakiś zawodnik opuści cztery kolejne turnieje z powodu pandemii, to będzie mógł skorzystać ze specjalnego rankingu, który umożliwi mu zgłoszenie do imprez tenisowych.