czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 4045

Zmarł ks. Józef Kiedos, wykładowca i znawca historii Kościoła

Diecezja bielsko-żywiecka poinformowała, że w nocy z czwartku na piątek w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej zmarł ks. prof. Józef Kiedos, ceniony wykładowca Śląskiego Seminarium Duchownego i Uniwersytetu Śląskiego, autor wielu prac naukowych na temat historii Kościoła. Od 1994 roku mieszkał na terenie parafii Opatrzności Bożej w Jaworzu. Przeżył ponad 77 lat, z czego prawie 54 jako kapłan.

Zmarł ksiądz Józef Kiedos, wykładowca i znawca historii Kościoła
Zmarł ksiądz Józef Kiedos, wykładowca i znawca historii Kościoła · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Urodził się 16 grudnia 1943 roku w Watenstedt w Niemczech. Do Polski wraz z rodzicami przyjechał w 1945 r. Zamieszkał w Chorzowie, gdzie w 1957 r. ukończył szkołę podstawową. W tym samym roku wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego. Po dwóch latach przeniósł się do LO w Chorzowie. Tam zdał maturę w 1961 r. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1967 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Pracował jako duszpasterz w parafiach diecezji katowickiej: Chrystusa Króla w Hołdunowie (1967-1970), św. Józefa w Rudzie Śląskiej (1970-1973) i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej (1973-1975). W 1976 r. podjął prace jako bibliotekarz w kurii diecezjalnej w Katowicach. Rozpoczął jednocześnie studia na Wydziale Teologicznym KUL, gdzie uzyskał tytuł magistra (1978) oraz doktora (1981) historii Kościoła. Habilitację zdobył w 1997 r. na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu.

W 1980 r. został mianowany prefektem Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach. 2 lata później został jego wicerektorem. W 1984 r. wyjechał na stypendium naukowe do Niemiec, a po powrocie wykładał historię Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym w Katowicach.

26 czerwca 1992 r. został inkarnowany do diecezji bielsko-żywieckiej. W latach 1992-1994 był proboszczem parafii w Dębowcu koło Cieszyna.

Prowadził zajęcia w cieszyńskiej filii UŚ oraz w Instytucie Teologicznym św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. Jest autorem licznych prac naukowych oraz artykułów poświęconych historii Kościoła na Śląsku. W 2012 r. zainicjował publikację "Słownika biograficznego zmarłych kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej", będącego pierwszym tego typu opracowaniem wśród polskich diecezji powstałych w roku 1992.

Ksiądz Józef Kiedos był częstym gościem w parafiach na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, przede wszystkim w parafii p.w. NMP Królowej Polski "na Lesisku". Jako przyjaciel byłego proboszcza tej parafii, ks. Karola Psurka, zmarłego w 2016 roku, wygłaszał kazania podczas ważnych świąt oraz uroczystości. Często pomagał również w tej parafii podczas obchodów kolędowych oraz przedświątecznych spowiedzi.

mp / czecho.pl

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.