Wiadomości

  • 5 maja 2021
  • wyświetleń: 2357

"To dziejowa szansa dla Polski, ale też dla naszego samorządu"

Nowe środki z UE dla województwa śląskiego w zasięgu ręki. Do Polski ma trafić rekordowe 770 mld zł, z czego po ponad 3 miliardy złotych dla Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Środki finansowe pomogą wzmocnić gospodarkę oraz umożliwią szybsze wyjście z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Wczoraj w Bielsku-Białej odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie, w której wzięli udział politycy PiS z naszego regionu.

"To dziejowa szansa dla Polski, ale też dla naszego samorządu"
"To dziejowa szansa dla Polski, ale też dla naszego samorządu" · fot. Biuro poselskie Przemysława Drabka


Wsparcie dla samego województwa śląskiego wyniesie ponad 90 miliardów złotych. Środki unijne zostaną przeznaczone na rozwój, infrastrukturę, środowisko, edukację, zdrowie oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

We wtorek po południu odbyło się specjalne posiedzenie Sejmu w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE. Sejm przyjął rządowy projekt. Ustawa trafi teraz do Senatu. Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z budżetu UE na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy, z których Polska łącznie ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

"To dziejowa szansa dla Polski, ale też dla naszego samorządu"
"To dziejowa szansa dla Polski, ale też dla naszego samorządu" · fot. Biuro poselskie Przemysława Drabka


- 770 mld zł wykorzystamy na rozwój. Dzięki nim będziemy mogli w Bielsku-Białej i całym regionie: tworzyć nowe miejsca pracy, budować chodniki, ścieżki rowerowe i place zabaw, zbudować nową przychodnię, rozwijać lokalne rolnictwo - powiedział na konferencji prasowej Przemysław Drabek, poseł na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. - Środki unijne będą rozdzielane w sposób transparentny, dokładnie według określonych procedur. Tak, jak dotychczas - dodał parlamentarzysta.

- To dziejowa szansa dla Polski, ale też dla naszego samorządu - podkreślił z kolei Konrad Łoś, członek Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z PiS. Radny zwrócił również uwagę na inwestycje, które do tej pory zostały przeprowadzone dzięki środkom unijnym - przebudowa ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej, Międzyrzeckiej, Żywickiej czy też Krakowskiej oraz rozbudowa Beskidzkiego Centrum Onkologii. - To wielki sukces premiera Mateusza Morawieckiego, że udało się wynegocjować te 770 miliardów złotych - dodał samorządowiec.

W konferencji prasowej wzięli udział również członkowie Rady Powiatu Bielskiego, w tym Barbara Adamska, członkini RPP z Czechowic-Dziedzic.

ar, mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.