Wiadomości

  • 6 maja 2021
  • wyświetleń: 5142

Jarosław Szarek nie będzie już prezesem IPN

Od 2016 roku prezesem Instytutu Pamięci Narodowej jest Jarosław Szarek, pochodzący z Czechowic-Dziedzic historyk i publicysta. W tym roku czechowiczanin odejdzie ze stanowiska ze względu na wygaśnięcie pięcioletniej kadencji oraz brak chęci do ponownego kandydowania na stanowisko szefa IPN.

Jarosław Szarek
Jarosław Szarek · fot. ipn.gov.pl


Jarosław Szarek, urodzony w 1963 roku w Czechowicach-Dziedzicach, tutaj też ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Od 1981 roku współpracował z czechowicką "Solidarnością". W stanie wojennym zajmował się m.in. dystrybucją i drukiem wydawnictw drugiego obiegu. W drugiej połowie lat 80. był współpracownikiem niejawnego Bielskiego Komitetu Oporu Społecznego założonego przez Janusza Okrzesika i Artura Kasprzykowskiego, gdzie zajmował się drukiem i był inicjatorem wydawania periodyku "Solidarni". Od czasów studiów Szarek na stałe związał się z Krakowa, gdzie ukończył studia historyczne na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto był tam również redaktorem "Czasu Krakowskiego" .

Od 2016 roku Jarosław Szarek zasiada w fotelu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W lipcu tego roku kończy się jego pięcioletnia kadencja. Jednak, jak informowało niedawno radio RMF FM, obecny szef IPN nie ubiegał się o ponowny wybór na to stanowisko. Jak donosi krakowskie radio, "Szarek zrezygnował z ubiegania się o drugą kadencję między innymi w następstwie kompromitacji, związanej z powołaniem na p.o. dyrektora oddziału Instytutu we Wrocławiu Tomasza Greniucha, związanego z narodowcami i znanego z faszystowskich pozdrowień".

Kandydatem na nowego prezesa IPN został Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Został wyłoniony spośród pięciu uczestników konkursu na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Teraz kandydaturę musi przegłosować Sejm oraz Senat.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.