Wiadomości

  • 7 maja 2021
  • wyświetleń: 928

Outsourcing pracowników z Ukrainy — na czym to polega?

Materiał partnera:

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają pracowników zza wschodniej granicy, w tym także z Ukrainy. Niemniej jednak są oni zobowiązani dopełnić wielu formalności przed przystąpieniem pracownika do wykonywania swoich obowiązków. O wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem jest outsourcing pracowniczy. Na czym dokładnie polega i czy rzeczywiście jest on opłacalny?

Outsourcing pracowników z Ukrainy — na czym to polega?


Usługa zewnętrznaNa początku warto uświadomić sobie, czym w ogóle jest outsourcing. Otóż słowo to pochodzi z języka angielskiego i oznacza korzystanie z zewnętrznych zasobów bądź usług. W skrócie można więc powiedzieć, że inna firma wykonuje na naszą rzecz pewne usługi bądź korzystamy z jej środków trwałych (na przykład maszyn produkcyjnych) czy nawet pracowników.

Outsourcing pracowniczy polega właśnie na wynajmowaniu pracowników, których w rzeczywistości zatrudnia inna firma. Wynajmujący nie jest w tym przypadku pracodawcą, zatem nie musi wywiązywać się z obowiązków, które ciążyłyby na nim, gdyby we własnym zakresie zatrudniał pracowników.

Outsourcing pracowników to usługa odpłatna - jesteśmy więc zobowiązani uiścić na rzecz firmy outsourcingowej określoną w umowie opłatę, zazwyczaj w częstotliwości miesięcznej.

Outsourcing pracowników z UkrainyW przypadku pracowników zza wschodniej granicy, w tym między innymi z Ukrainy, outsourcing może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Powodem jest fakt, iż zatrudnienie pracownika samo w sobie jest dosyć skomplikowanym procesem. Wymaga znalezienia odpowiedniego kandydata do pracy, podpisania umowy czy dokonania zgłoszeń do ZUS. Problem narasta, gdy chcemy zatrudnić obcokrajowców. Powodem jest fakt, iż musimy wtedy uzyskać niezbędne pozwolenia, aby Ukrainiec mógł pracować w Polsce legalnie. Częstym problemem jest również bariera językowa.

Tymczasem korzystając z pomocy wykwalifikowanej agencji pracy, możemy liczyć na to, że wypożyczy nam ona pracowników z Ukrainy, a dodatkowo załatwi wszelkie formalności we własnym zakresie. Znacznie ogranicza to czas, w którym pracownik może przystąpić do wykonywania swoich obowiązków.

Kto zajmuje się outsourcingiem pracowników z Ukrainy?Outsourcing pracowników to zadanie dla wykwalifikowanej agencji pracy. Zwykle bowiem to one zajmują się pozyskiwaniem pracowników, ale również załatwiają wszelkie niezbędne pozwolenia czy pomagają Ukraińcowi zaaklimatyzować się w Polsce.

Agencje pracy pozyskujące pracowników z Ukrainy zatrudniają osoby, które biegle posługują się językiem ukraińskim, dzięki czemu mogą one współpracować nawet z tymi, którzy jeszcze nie mówią zbyt dobrze w języku polskim. Warto przy tym pamiętać, że agencja pracy bierze na siebie wszelkie koszty związane z zatrudnieniem Ukraińca. Opłaca jego wynagrodzenie, ZUS oraz podatki.

Firma, która chce pracownika wynająć, nie musi wypełniać praktycznie żadnych obowiązków, które tradycyjnie ciążą na pracodawcy - udzielać urlopu czy wypłacać pensję, gdy pracownik przebywa na l4. Z tego też powodu warto zainteresować się outsourcingiem pracowników z Ukrainy i zmniejszyć koszty zatrudnienia.

Więcej informacji znajdziesz na https://atlaswork.pl/uslugi/outsourcing-pracownikow-z-ukrainy