czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 10 maja 2021
 • wyświetleń: 1708

Fotowoltaika z pompą ciepła to duet doskonały!

Artykuł sponsorowany:

Razem czy osobno? Ten wybór systemu ogrzewania domu i wody użytkowej podczas budowy lub remontu domu może być trudny. Czy warto połączyć system pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną? Przecież system PV najwydajniej pracuje w okresie letnim, a największe zapotrzebowanie na energię przy ogrzewaniu domu pompą ciepła przypada w zimie.Instalacje fotowoltaiczne są ważnym elementem systemów ogrzewania c.o. i c.w.u., szczególnie istotnym przy ogrzewaniu domu pompą ciepła.

Jak w pełni wykorzystać zalety systemu fotowoltaicznego, skoro największą sprawność ma on w okresie letnim, a największe zapotrzebowanie na energię w domu jest w okresie zimowym?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w znowelizowanej ustawie o OZE z 22.06.2016 r. Pojawia się w niej pojęcie bilansowania energii. To bardzo istotna możliwość, która pozwala na maksymalne wykorzystanie zalet poszczególnych elementów systemu OZE. Zapis w Ustawie mówi, że nadmiar energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej można "oddać" do sieci energetycznej - Twojego dystrybutora energii elektrycznej, a w momentach niedoboru produkcji z systemu PV, np. w nocy czy też w zimie, można oddaną energię "odebrać". Dla instalacji fotowoltaicznych o mocy mniejszej niż 10kW jest to stosunek 1:0,8, dla instalacji PV o mocy większej niż 10kW jest to stosunek 1:0,7.Wyprodukowany i oddany do sieci nadmiar energii możemy odebrać z sieci energetycznej w przeciągu 1 roku. To właśnie możliwość "odebrania" w zimie energii nadprodukowanej latem sprawia, że połączenie pompy ciepła do c.o. i c.w.u. z instalacją fotowoltaiczną jest doskonałym rozwiązaniem.

Pompa ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w domu, wentylacji oraz do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła, by mogła działać, wymaga zasilania energią elektryczną. Z kolei panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy i ekologiczny prąd. Połączenie tych dwóch systemów jest więc korzystne dla środowiska, jak i dla naszego portfela.Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną pozwala zwiększyć stopień wykorzystania na własne potrzeby całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki temu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna, ponieważ nie ponosimy strat związanych z oddawaniem nadmiaru prądu do sieci. Duet dwóch zestawów urządzeń jest rozwiązaniem bardzo korzystnym nie tylko dla naszego portfela, ale i dla środowiska. Wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji.

Najlepszym rozwiązaniem jest dobór instalacji fotowoltaicznej, która pokryje w całości zapotrzebowanie na energię całego domu. Czyli nie tylko dla potrzeby zasilania pompy ciepła ale również wszystkich urządzeń domowych. Żeby nie płacić za energię do działania pompy ciepła, instalacja fotowoltaiczna musi mieć odpowiednio dużą moc.

KORZYŚCI POŁĄCZENIA POMPY CIEPŁA Z FOTOWOLTAIKĄ?


 • zwiększony komfort życia mieszkańców,
 • bezpieczeństwo i niezawodność
 • indywidualny wkład w likwidację smogu i walkę z globalnym ociepleniem klimatu,
 • wzrost finansowy wartości inwestycyjnej domu,
 • dopasowanie wydajności sprężarki do bieżącej produkcji energii elektrycznej,
 • brak kosztów inwestycyjnych dotyczących komina, kotłowni i magazynu opału, - koszty ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, chłodzenia budynku mogą wynosić poniżej 20 zł/miesiąc,
 • niewrażliwość na ceny energii elektrycznej w przyszłości.
 • dodatkowe dotacje dla modernizowanych domów (Czyste Powietrze, ulga termomodernizacyjna) powoduję, że inwestycja w pompę ciepła może być o połowę mniejsza.
 • kotłownia może spełniać formę pralni i suszarni lub inną funkcję, gdyż pompa ciepła nie brudzi pomieszczenia i może zajmować nie wiele miejsca.
CZY POMPA CIEPŁA SAMODZIELNIE OGRZEJE NAM DOM?Pompa ciepła to nowoczesne i komfortowe urządzenie grzewcze, które można zastosować w każdym domu, nie tylko nowo budowanym, ale też poddawanym termomodernizacji.

Pompę ciepła w każdym przypadku można dobrać tak, żeby samodzielnie zaspokajała zapotrzebowanie budynku na ciepło, nawet w największy mróz. W przypadku dużych obiektów moc cieplna pojedynczego urządzenia może się okazać za mała, ale wtedy możliwe jest kaskadowe połączenie większej liczby pomp ciepła tak, by ich sumaryczna moc odpowiadała zapotrzebowaniu.

Pompy ciepła wykorzystują do ogrzewania ciepło, które jest zakumulowane w naszym otoczeniu - jego źródłem jest przede wszystkim energia słoneczna. Powszechnie stosowane są urządzenia, które odbierają je z ziemi (gruntu), ale najpopularniejszym, bo najłatwiejszym w realizacji rozwiązaniem, jest pompa pozyskująca ciepło z powietrza.

Działanie takich urządzeń opiera się na krążeniu w układzie zamkniętym płynu. Kluczowym procesem w tym obiegu, dzięki któremu ciepło ze źródła o niskiej temperaturze (tak zwanego dolnego) może być dostarczane do źródła o wyższej temperaturze (górnego), jest sprężanie pary płynu, czego skutkiem jest wzrost jego temperatury. Im wyższą temperaturę płynu uzyskuje pompa ciepła, tym większą pracę wykonuje jej sprężarka, a to znaczy, że tym więcej energii elektrycznej potrzeba do jej napędzania. Dlatego efektywność pompy ciepła jest tym większa, im mniejsza jest różnica temperatury między jej górnym a dolnym źródłem ciepła, czyli między zasilaną przez pompę instalacją grzewczą, a ośrodkiem, z którego pompa odbiera ciepło, czyli powietrzem albo gruntem.

Temperatura gruntu jest stabilna. Na głębokości poniżej strefy przemarzania utrzymuje się na poziomie powyżej 0oC, ale temperatura powietrza zmienia się w dużym zakresie i zdarza się, że spada poniżej -20oC. Dlatego na ogół nie ma wątpliwości, że gruntowa pompa ciepła bez problemu zapewni moc cieplną potrzebną do ogrzewania domu nawet w największy mróz. Natomiast w przypadku pompy powietrznej, w takich ekstremalnie zimowych warunkach jej efektywność jest mniejsza niż pompy gruntowej co nie oznacza, że nie zapewni mocy cieplnej do ogrzewania domu. Z tego względu w powietrznej pompie ciepła wbudowana jest grzałka elektryczna. Służy ona wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest na prawdę niska (poniżej -20oC) i jej działanie wspomaga tak zwane szczytowe źródło ciepła. Takie rozwiązanie jest proste i niedrogie, a dzięki temu opłacalne.CZY INWESTYCJA W POMPĘ CIEPŁA I FOTOWOLTAIKĘ SIĘ OPŁACA?Możliwość skorzystania z programu Czyste Powietrze oraz ulgi termomodernizacyjnej, w znacznym stopniu pozwala na obniżenie kosztów inwestycyjnych. Szczególnie, że zgodnie z założeniami programu Czyste Powietrze, im bardziej ekologiczne źródło, tym wyższą dotację można na nie otrzymać.
Uruchomienie podwyższonego poziomu dofinansowania dla osób mniej zamożnych spowodowało, że na pompę ciepła można otrzymać jeszcze wyższą dotację!
Program Mój Prąd, który zostanie uruchomiony 1 lipca br pozwoli uzyskać dofinansowanie do 5000 zł na instalację fotowoltaiczną. Program Mój Prąd wciąż jest połączony z programem Czyste Powietrze, co przy połączeniu montażu instalacji fotowoltaicznej np. z pompą ciepła pozwala uzyskać łączone dofinansowanie na oba systemy OZE.

Kompleksowa usługa - PROECOLOGYPompy ciepła sprawdzonych marek takich jak Econordic, Stiebel Eltron, Samsung, LG, Nibe i innych uznanych jako jedne z najlepszych technologii w swojej kategorii można nabyć wraz z montażem w ramach współpracy z firmą Proecology, która pomaga w dobraniu optymalnych, dopasowanych do specyfiki danego budynku oraz określonych potrzeb użytkowników pomp ciepła. Oferta Proecology od wielu lat promuje i poleca ekologiczne technologie pomagające w obniżeniu kosztów utrzymania budynku przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Firma ta ma w tym zakresie bogate doświadczenie. Jednocześnie te rozwiązania może zobaczyć każdy odwiedzający siedzibę firmy Proecology, której budynek oparty jest na technologii wykorzystania odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynku, produkcji energii elektrycznej, wentylacji i klimatyzowania budynku.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła ma same zalety dla Inwestora. Instalacja oparta na pompie ciepła pozwala zwiększyć oszczędności, które generowane są poprzez instalację fotowoltaiczną. A ta darmowa energia ze Słońca reguluje nam rachunki za energię elektryczna ale też rachunki za ciepło.

Proecology oferuje kompleksową obsługę poprzez bezpłatne konsultacje z doborem odpowiedniej pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej, a także wentylacji mechanicznej, finansowanie zewnętrzne (dedykowany kredyt dla OZE). Oferuje również obsługę priorytetowego programu Czyste Powietrze, programu Mój Prąd czy też innych programów gminnych.

Chcesz poznać szczegóły rożnych rozwiązań szytych na miarę Twoich potrzeb, odwiedź lub zadzwoń do Proecology.

Proecology Sp. z o.o.43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Legionów 227
tel. 666698666
email: proecology.biuro@gmail.com
www.proecology.pl
Fotowoltaika Czechowice