czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 maja 2021
  • 29 maja 2021
  • wyświetleń: 8664

47 cyklistów poznawało pomniki przyrody z terenu naszej gminy

W niedzielę, 23 maja grupa 47 cyklistów z naszej gminy stawiła się na starcie przy Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach Dziedzicach, aby na 45-kilometrowej trasie poznać wszystkie 24 pomniki przyrody ustanowione na terenie naszej gminy.

Reklama

47 cyklistów poznawało pomniki przyrody z terenu naszej gminy
47 cyklistów poznawało pomniki przyrody z terenu naszej gminy · fot. Jerzy Bożek


Pomysłodawcą rajdu i przewodnikiem na trasie był radny Jerzy Bożek, a współorganizatorami rajdu był Paweł Mizera, kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej oraz stowarzyszenie Obywatelskie Forum Samorządowe z Grzegorzem Tomaszczykiem na czele.

Organizatorzy, ze względów organizacyjnych oraz sanitarnych, ograniczyli ilość uczestników do 50-ciu, z których troje nie wstawiło się na starcie, chociaż chętnych było dużo więcej. - To jest rewelacyjne uczucie móc Was widzieć z rowerami uśmiechniętych, zadowolonych i kochających rower tak jak ja. Powiem, że bardzo lubię takie pozytywne emocje i cieszę się, że mogę Was powitać wraz z radnym panem Edwardem Buczkiem. Myślę, że warto tutaj nadmienić, że ustanowienie pomników przyrody to jedna z najstarszych form ochrony przyrody zapoczątkowana na przełomie XVIII i XIX wieku, zapoczątkowana przez wielkiego miłośnika przyrody , podróżnika niemieckiego uczonego Aleksandra von Humboldta - powiedział radny Jerzy Bożek, witając uczestników wyprawy.

Trasa tego przyrodniczo - ekologicznego rajdu prowadziła ciekawymi przyrodniczymi i krajobrazowymi zakątkami naszej gminy, a uczestnicy poznali miejsca występowania tych wszystkich 24 pomników przyrody, które rosły już, kiedy mieszkańcy wsi Czechowic czy Dziedzic, około 250 lat temu nie myśleli, że tutaj będzie kiedyś miasto. Uczestnicy zobaczyli okazałe sędziwe drzewa pokaźnych rozmiarów, a były to: w Czechowicach-Dziedzicach 10 dębów, 1 alejka lip drobnolistnych, 1 grab i 1 wiąz. W Ligocie 7 dębów, jedna piękna lipa, w Zabrzegu 2 dęby i w Bronowie jeden dorodny dąb.

Podczas przejazdu obowiązywał reżim sanitarny, a rajd odbywał się zgodnie z przepisami "Prawa o Ruchu Drogowym bez wykorzystania dróg w sposób szczególny". Współorganizatorzy, czyli kierownictwo CEE oraz stowarzyszenie OFS, zadbali o obfity poczęstunek na mecie dla strudzonych rowerzystów, z czego wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni. Na mecie rowerzystów czekała miła niespodzianka, gdzie nieco zmęczonych, lecz zadowolonych rowerzystów powitał burmistrz naszej gminy, Marian Błachut. W trakcie posiłku podczas rozmowy pojawił się pomysł aby ponowić podobny rajd tylko inną trasą na zakończenie lata czy wakacji. - Wszystko przed nami. Wraz ze współorganizatorami będziemy zmierzać w tym kierunku - powiedział na zakończenie radny Bożek.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.