Wiadomości

  • 12 maja 2021
  • wyświetleń: 2553

Grant dla czechowickiego cmentarza żydowskiego na prace porządkowe

Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się kolejny, ważny etap prac porządkowych na cmentarzu żydowskim w Czechowicach-Dziedzicach. Wszystko będzie możliwe dzięki grantowi pozyskanemu przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego dla Koalicji Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce.

cmentarz żydowski, brama, ogrodzenie
Brama cmentarza żydowskiego · fot. Sławek Pastuszka / Facebook


Dotacja w wysokości 8 tysięcy złotych zostanie w całości przeznaczona na solidne oczyszczenie terenu cmentarza, którego dogląda Slawomir Pastuszka - historyk i członek społeczności żydowskiej z Pszczyny.

- Teren zostanie oczyszczony z chaszczy i dzikiej zieleni (z wyjątkiem drzew), które w postaci gęstej dżungli porastają niemal 80% jego powierzchni - wyjaśnia Sławomir Pastuszka.

Wykonawcą zlecenia będzie certyfikowany specjalista, uprawniony do pracy w obszarach zorganizowanej zieleni zabytkowej. W ramach tych prac odbędzie się także wiosenne porządkowanie kwatery grzebalnej, na które zostaną zaproszeni wolontariusze. Dzięki temu cmentarz żydowski w Czechowicach-Dziedzicach odmieni swoje smutne oblicze.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Przypomnijmy, że w kwietniu nekropolia zyskała ogrodzenie. Pisaliśmy o tym tutaj.

ar / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.