Wiadomości

  • 14 maja 2021
  • wyświetleń: 1725

Podają się za policjantów... Oszuści nadal grasują w naszym regionie!

W Bielsku-Białej i okolicy nadal grasują oszuści, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy policji i próbują wyłudzić pieniądze. Dzwonią oni do swoich ofiar, twierdząc, że oszczędności zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone kradzieżą przez grupę przestępczą hakerów komputerowych.

senior, telefon, oszustwo
Podają się za policjantów... Oszuści nadal grasują w naszym regionie! · fot. pixabay.com


Telefon od fałszywego funkcjonariusza odebrał w środę mieszkaniec Pisarzowic. - Oszuści przedstawiając się za policjantów lub funkcjonariuszy innych służb przekonują, że rozpracowywują grupę przestępczą hakerów komputerowych, która kradnie oszczędności bankowe lub wyłudza kredyty, posługując się danymi ze "zhakowanych" kont bankowych. Straszą, że w ten sposób szajka może ukraść pieniądze z konta już lub włamała się na konto bankowe. Dążą do wypłacenia pieniędzy i przekazania ich agentom lub przekazania danych do konta uprawniających do wykonania przelewu. Przestępcom nie udało się oszukać mieszkańca powiatu bielskiego, ale zwykle nie dają za wygraną i próbują, aż do skutku - informuje asp. szt. Roman Szybiak, p.o. oficera prasowego KMP w Bielsku-Białej.

- Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki! - dodaje przedstawiciel bielskich stróżów prawa.

Jak działają oszuści?
  • dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
  • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
  • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
  • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.