Wiadomości

  • 13 maja 2021
  • wyświetleń: 932

Piękny i biały uśmiech

Materiał partnera:

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest codzienna higiena i dbanie o zęby. Wbrew pozorom samo szczotkowanie za pomocą szczoteczki manualnej to, niestety, zdecydowanie za mało. Jak dbać o zęby na co dzień?

Odpowiednia szczoteczka do zadań specjalnychChcąc zapewnić sobie najwyższą jakość szczotkowania zębów wybierajmy szczoteczki elektryczne. Osoby, których dziąsła są wyjątkowo delikatne, mogą zdecydować się na szczoteczki soniczne. Ich ruchy pozwalają pozbyć się resztek pożywienia nie tylko z powierzchni zębów, ale również z przestrzeni między zębowych. Szczoteczki elektryczne czy soniczne zawsze czują się dobrze w towarzystwie dobrej jakości pasty do zębów. Osoby, które cierpią na nadwrażliwość zębów bądź krwawienie dziąseł, powinny wybierać pasty delikatnie myjące, które dodatkowo działają ściągająco. Nie warto myć wtedy zębów pastami wybielającymi, gdyż mogą one zdzierać szkliwo.

Nitka lub irygatorNawet, jeśli używamy szczoteczki sonicznej lub elektrycznej, to po zakończeniu mycia zębów, dobrze jest jeszcze doczyścić przestrzenie między zębowe. W tym celu używamy nici dentystycznej lub irygatora. Nić dentystyczną można kupić w każdej aptece, a nawet w markecie - kosztuje kilka złotych. Należy nawinąć ją na palec i delikatnie wprowadzić między dwa zęby. Uważajmy, żeby nie podrażnić przy tym dziąseł. Tymczasem irygator to już profesjonalne urządzenie, które dedykowane jest przede wszystkim osobom noszącym aparat. Jest on droższy, niż nić dentystyczna, jednak zdecydowanie efektywniej usuwa resztki jedzenia z jamy ustnej. Irygatora bądź nitki dentystycznej warto używać po każdym posiłku, bowiem to właśnie zalegające resztki jedzenia są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy.

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznymKażdy, kto chciałby cieszyć się zdrowym, białym uśmiechem, powinien przynajmniej dwa razy w roku odwiedzać gabinet dentystyczny. Podczas wizyty lekarz sprawdzi, czy wszystkie zęby są zdrowe. Co więcej, może on wykonać liczne zabiegi profilaktyczne i pielęgnacyjne. Należą do nich na przykład ściąganie kamienia nazębnego, piaskowanie, fluoryzacja czy też wybielanie zębów. Tego typu zabiegów nie możemy wykonywać sami, w domowych warunkach. Są one bezpieczne jedynie, gdy wykonuje je profesjonalista. Co więcej, lekarz stomatolog w porę zauważy również wady zgryzu, które mogą przyczyniać się do powstawania kamienia nazębnego czy próchnicy, a w konsekwencji nawet do przedwczesnego wypadania zębów. Wizyt u stomatologa nie warto zatem lekceważyć.