Wiadomości

  • 17 maja 2021
  • 18 maja 2021
  • wyświetleń: 12962

[FOTO] Rzeki płynące przez gminę przekraczały stany ostrzegawcze

Rzeki przepływające przez Czechowice-Dziedzice - Biała, Iłownica oraz Wapienica - przekraczały do wtorkowego południa stany ostrzegawcze. Trudna sytuacja panowała w Wiśle, dla której wydano ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia.

Rzeka Iłownica przy ujściu do Wisły - 18.05.2021
Rzeka Iłownica przy ujściu do Wisły - 18.05.2021 · fot. czecho.pl


W związku z intensywnymi opadami deszczu, które towarzyszyły nam od poniedziałku, rzeki płynące przez Czechowice-Dziedzice - Biała, Iłownica oraz Wapienica - przekraczały stany ostrzegawcze. Jak informowali jeszcze w poniedziałek Łowcy Burz Podbeskidzie, nie było większego zagrożenia ze strony nadmiaru wód. Słowa te potwierdzone zostały przez stany poziomu wód z godziny 12.00 we wtorek, które podawał serwis IMGW-Hydro - na wspomnianych rzekach nie przekraczały już stanu ostrzegawczego i miały trend malejący. Cały czas wzrastał jednak poziom wody w Wiśle - był on bliski osiągnięcia stanu alarmowego. Wszystko przez zrzut wody z Jeziora Goczałkowickiego. Jednak od wtorkowego wieczora poziom wody w Wiśle na granicy Czechowic-Dziedzic i Goczałkowic-Zdroju spada o kilka centymetrów w ciągu godziny.

Przekroczony stan ostrzegawczy w rzece Wapienica na Podkępiu - 18.05.2021 · fot. czecho.pl


Jak poinformowała KM PSP w Bielsku-Białej, od od poniedziałku do wtorkowego poranka odnotowała ona 9 zdarzeń związanych z opadami deszczu: 4 w Bielsku-Białej, a pozostałe w Czechowicach-Dziedzicach, Ligocie, Hecznarowicach i Szczyrku. W Ligocie strażacy z tamtejszego OSP zostali zadysponowani do zabezpieczenia i usunięcia rozlewiska wodnego pod wiaduktem kolejowym na ul. Ochodzkiej. Znów całkowicie nieprzejezdna była droga techniczna prowadząca z północnej części miasta do Kaniowa, obok PG Silesia, która prowadzi przez Białą.

Nieprzejezdna droga techniczna przy PG Silesia
Nieprzejezdna droga techniczna przy PG Silesia · fot. czecho.pl


Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia dla rzeki Małej Wisły od Jeziora Goczałkowickiego po ujście Przemszy. - W związku ze spływem wód opadowych oraz zwiększonym odpływem ze zbiornika Goczałkowickiego na Małej Wiśle w profilach Goczałkowice oraz Jawiszowice spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych - informuje Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych IMGW w Krakowie. Czerwony alert obowiązuje do środy, 19 maja do godziny 15.00.

mp / czecho.pl

źródło: IMGW

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.