Wiadomości

  • 17 maja 2021
  • wyświetleń: 871

Dodatek mieszkaniowy - dla kogo?

Materiał partnera:

Osoby posiadające lub wynajmujące mieszkanie mogą liczyć na dodatek mieszkaniowy. Ten jednak przysługuje tylko tym osobom, które spełniają pewne warunki. Kto może się o niego ubiegać i jakie kryteria brane są pod uwagę przy przyznawaniu dodatku?

Dodatek mieszkaniowy - dla kogo?


Kto może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy?Deweloperzy w Tychach mają na sprzedaż mieszkania w atrakcyjnych cenach, co sprawia, że wiele osób decyduje się w nie zainwestować, żeby później je wynająć. Warto orientować się w aktualnych dodatkach - może to ułatwić zachęcenie potencjalnych najemców. Świadczeniem na jakie mogą liczyć najemcy i podnajemcy jest dodatek mieszkaniowy, którego wysokość może wynosić nawet kilkaset złotych. Mogą obiegać się o niego osoby, które mają stosunkowo niskie dochody. Próg dochodowy jest określony ustawowo.

Co w przypadku, kiedy dochód jest za wysoki? Jeśli kwota o jaką dochód przekracza próg jest niższa niż wysokość dodatku mieszkaniowego, wciąż można się o niego starać. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przyznany dodatek będzie wtedy odpowiednio niższy.

O dodatek mieszkaniowy mogą starać się zarówno osoby samotne, jak i osoby, które zajmują lokal wspólnie z małżonkiem czy dziećmi. W takim przypadku pod uwagę brany jest dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego.

Jakie kryteria brane są pod uwagę?Tak jak już wspomnieliśmy, deweloperzy w Tychach, ale też w innych większych miastach, mają na sprzedaż mieszkania w bardzo atrakcyjnych cenach, co zachęca do zakupu pod wynajem. Żeby inwestorom łatwiej było później znaleźć najemców, powinni orientować się w tym, jakie przysługują im dodatki. Jeśli chodzi o dodatek mieszkaniowy, ten przysługuje m.in. najemcom i podnajemcom lokali mieszkalnych. Żeby go otrzymać muszą jednak spełniać pewne warunki. Jakie kryteria brane są pod uwagę?

W przypadku dodatku mieszkaniowego brany pod uwagę jest przede wszystkim tytuł prawny do lokalu. Zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, jest on przyznawany nie tylko najemcom i podnajemcom, ale także osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, będących ich własnością i do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Warto orientować się w tym nie tylko w przypadku, kiedy kupujemy nieruchomość pod wynajem, ale także na użytek własny.

Kolejnym kryterium branym pod uwagę w przypadku dodatku mieszkaniowego jest kryterium dochodowe. Żeby wnioskodawca otrzymał prawo do otrzymywania dodatku mieszkaniowego jego dochód nie może być wyższy niż ten, jaki został określony we wspomnianej ustawie. Ważną informacją jest, że do dochodów nie zalicza się w tym przypadku jednorazowych świadczeń pieniężnych czy też świadczeń pomocy materialnej dla uczniów.

Ustawa o dodatkach mieszkaniowych określa również warunki jakie musi spełniać lokal. Mowa tutaj o maksymalnej powierzchni pozwalającej na przyznanie dodatku. Co istotne, im więcej osób mieszka w lokalu, tym większy może mieć metraż.