Wiadomości

  • 19 maja 2021
  • wyświetleń: 2218

Hospicjum potrzebuje 200 tys. zł na remont dachu zabytkowego budynku

200 tysięcy zł - tyle musi uzbierać bielskie hospicjum na wymianę dachu na jednym ze swoich budynków. Może to jednak nie wystarczyć. Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej prosi o pomoc darczyńców.

Hospicjum potrzebuje 200 tys. zł na remont dachu zabytkowego budynku
Hospicjum potrzebuje 200 tys. zł na remont dachu zabytkowego budynku · fot. Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej


Chodzi o poszycie ponad 120-letniego obiektu przy ul. Zdrojowej, przekazanego przez miasto pod budowę pierwszego i jedynego na razie stacjonarnego hospicjum w Bielsku-Białej. Mieszczą się tu: administracja, świetlica dla chorych oraz gabinety fizjoterapeuty i psychologa. Dach nie był naprawiany podczas generalnego remontu budynku 11 lat temu, bo nie starczyło pieniędzy. W niektórych miejscach poszycie zaczęło przeciekać i robót nie można już odwlekać.

- Mamy ofertę na 220 tys. zł i plan wymiany dachu na przyszły rok. To budynek z 1898 roku, boimy się trochę niespodzianek po ściągnięciu blachy. W niektórych miejscach widać, że część krokwi jest do wymiany- mówi Urszula Cichoń, dyrektor hospicjum. Sale dla chorych mieszczą się w nowym pawilonie, wybudowanym tuż obok byłego przedszkola.

Hospicjum potrzebuje 200 tys. zł na remont dachu zabytkowego budynku
Hospicjum potrzebuje 200 tys. zł na remont dachu zabytkowego budynku · fot. Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej


To nie jedyne wydatki, które czekają hospicjum w najbliższym czasie. - Wkrótce minie 5 lat od otwarcia placówki, czas więc na malowanie sal w nowym pawilonie. Przed nami też wymiana sprzętu medycznego, który się zużywa, takiego jak: koncentratory tlenu, czy ssaki - mówi Grażyna Chorąży, prezes stowarzyszenia. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli w placówce wymieniono niedawno na nowe wszystkie łóżka dla pacjentów! Pomimo pandemii hospicjum normalnie działa i przyjmuje podopiecznych. - Jesteśmy zasypywani pytaniami rodzin chorych po doświadczeniach z pobytem w szpitalach. Zapewniamy chorym odpowiednią opiekę, nie są pozostawieni samym sobie - mówi Cichoń.

Przypomnijmy, bielskie hospicjum przy ul. Zdrojowej powstało dzięki zbiórkom pieniędzy, prowadzonym przez Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne im. Jana Pawła II, którego zarząd pracuje społecznie. Niestety, wraz z otwarciem działalności "żebranie" nie skończyło się. Działalność hospicjum jest bowiem tylko w około 60% finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Resztę koniecznych środków stowarzyszenie zdobywa od ludzi dobrej woli... Czas pandemii COVID-19 nie pomaga, nie można bowiem organizować zbiórek pod kościołami czy akcji "Pola Nadziei". Każdy może pomóc, przelewając dowolną kwotę na konto hospicjum. Dane potrzebne do wykonania przelewu można znaleźć tutaj.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.