czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 maja 2021
  • wyświetleń: 2844

Oddział Patologii Noworodka przez 20 lat uratował blisko 3.8 tys. dzieci

W tym roku Oddział Patologii Noworodka bielskiego Szpitala Wojewódzkiego obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Trafiają tam maluchy wymagające wysokospecjalistycznej opieki. Od początku istnienia oddziału pomocy udzielono w nim 3783 dzieciom.

Reklama

Oddział Patologii Noworodka przez 20 lat uratował tysiące dzieci
Oddział Patologii Noworodka przez 20 lat uratował blisko 3.8 tys. dzieci · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Danuta Zimmer, kierownik Oddziału Patologii Noworodka, który posiada trzeci, najwyższy poziom referencyjności podkreśla, że w szpitalu leczone są dzieci z bardzo ciężkimi schorzeniami, a także skrajnie niedojrzałe wcześniaki.

Do 2014 roku, rocznie na patologii noworodka hospitalizowanych było około 150 dzieci. - W tym czasie oddział był mniejszy. Po jego rozbudowie leczymy w ciągu roku około 220 maluchów - powiedziała dr Zimmer. Ze statystyk wynika, że 10 procent z tej liczby, to maluchy ważące poniżej 1000 g. - Kolejne 10 procent małych pacjentów waży między 1000 g a 1500 g. Najliczniejszą grupę pacjentów stanowią dzieci z masą ciała 1500-2500g (45% do 50% ) a grupa dzieci ważących ponad 2500 g stanowi 30% - 35% leczonych u nas dzieci - stwierdziła kierownik oddziału.

To właśnie dzieci o urodzeniowej wadze do 1500 g wymagają intensywnej terapii i najwięcej zaangażowania. Kierownik oddziału wyjaśniła jednak, że od kilku lat nie wzrasta, a nawet maleje ilość takich dzieci, co świadczy o ogromnej poprawie opieki położniczej w naszym kraju .

Najnowocześniejszy sprzęt specjalistyczny - wysokiej klasy inkubatory, aparatura diagnostyczna pozwalająca na szybkie postawienie diagnozy, a także zespół świetnych fachowców pracujących i współpracujących z oddziałem Szpitala Wojewódzkiego - sprawiają, że nawet najmniejsze noworodki szybciej dochodzą do zdrowia i w lepszej formie opuszczają szpital. - Jest mniej przypadków dzieci z ciężką postacią dysplazji oskrzelowo- płucnej, nie wzrasta liczba noworodków cierpiących na retinopatię wcześniaczą. Obserwujemy również, że rzadziej występują u maluchów ciężkie uszkodzenia centralnego układu nerwowego - podkreśliła kierownik oddziału.

Oddział patologii noworodka funkcjonuje w Szpitalu Wojewódzkim od 1 stycznia 2001 roku. W 2018 roku przeszedł gruntowny remont. Przebudowa oraz doposażenie w sprzęt medyczny kosztowały ponad 11 mln zł.

Obecnie oddział dysponuje 20 stanowiskami, w tym ośmioma intensywnej terapii, sześcioma opieki ciągłej i sześcioma opieki pośredniej. Wszystkie stanowiska mają pełną możliwość monitorowania funkcji życiowych noworodków. Na oddziale znajdują się nowoczesne inkubatory otwarte i zamknięte, respiratory i urządzenia do nieinwazyjnego wsparcia układu oddechowego. Nowoczesna aparatura diagnostyczna jak nowoczesne aparaty USG, RTG, monitor bólu, analizator gazowy, jonowy i glukozy
umożliwia stawianie diagnozy przy łóżku chorego.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.