czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 20 maja 2021
  • 29 maja 2021
  • wyświetleń: 7109

[FOTO] Pospolite ruszenie - 60 osób porządkowało cmentarz żydowski

W czwartek, 27 maja od 12.00 do 19.00 trwały wielkie wiosenne porządki na cmentarzu żydowskim w Czechowicach-Dziedzicach. Liczba osób biorących w niej udział przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatora! Pomagało m.in. wielu uczniów czechowickich szkół!

Wiosenne porządki na czechowickim cmentarzu żydowskim - 27.05.2021 · fot. Sławomir Pastuszka


Na porządkowanie cmentarza zaprosił czechowiczan Sławomir Pastuszka - pszczyński historyk i judaista oraz stały, wieloletni opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, który ostatnio troszczy się także o żydowską nekropolię w Czechowicach. Z jego inicjatywy udało się w ostatnich tygodniach zbudować ogrodzenie cmentarza - pisaliśmy o tym tutaj. Celem akcji było przede wszystkim oczyszczenie z chwastów kwatery grzebalnej, a także załadowanie do kontenera gruzu i odpadów zielonych pozostałych z wykoszenia przestrzeni po lewej stronie alei głównej.

Odkąd powstało ogrodzenie, są też zmiany - głównym klucznikiem cmentarza w Czechowicach-Dziedzicach została Bernarda Gola. Dzięki temu teren będzie zamknięty przed nieupoważnionymi gośćmi i będzie bezpieczny.

- To, czego dzisiaj dokonaliśmy, totalnie przerosło moja najśmielsze oczekiwania! Tego nie można inaczej nazwać, jak po prostu pospolitym ruszeniem - skomentował w mediach społecznościowych Sławomir Pastuszka.

- Wyrobiliśmy dzisiaj 500% normy! Udało się posegregować setki gałęzi do rębaka, zapełnić dosłownie do pełna gruzem, odpadami zielonymi ogromny kontener, którego nie mogliśmy domknąć, zapełnić śmieciami kilka worków, całkowicie oczyścić kwaterę grzebalną z ponad setką grobów, teren przed nią, uporządkować nagrobki dziecięce, które nie widziały światła słonecznego od wielu lat, oczyścić nagrobki żołnierzy I wojny światowej. Od poniedziałku trwa jeszcze wykaszanie terenu cmentarza (z wyjątkiem drzew), dzięki czemu odzyskał on już swój parkowy charakter, piękno przestrzeni i w końcu wygląda jak nekropolia, której to miasto na pewno się już nie powstydzi - dodaje społecznik.

- Kochani! Jesteście wielcy! A przybyło Was dzisiaj ponad 60 osób! W tym tak dużo młodzieży i dzieci, które wręcz rwały się do pracy i żal im było wracać do domu! To bardzo budujące! Dzięki swojej ciężkiej, sprawnej, ale i pełnej pasji oraz zaangażowania pracy pokazaliście, że można naprawić to, co zostało kiedyś celowo zniszczone. Godnie obroniliście honor Czechowic-Dziedzic - dodaje S. Pastuszka.

Jak wskazuje judaista, czechowicko-dziedzickiemu cmentarzowi, brutalnie doprowadzonemu do stanu agonalnego na przełomie lat 90. i 2000 nikt już nie dawał nadziei na lepsze jutro. Od kwietnia 2018 roku się to zmienia. Wystarczyły tylko szczere chęci i ręce do pracy.

- Ta historyczna i jakże ważna dla miasta nekropolia nigdy po wojnie tak dobrze nie wyglądała jak po ostatniej akcji! A to dopiero początek tych zmian! Te jednak nie byłyby możliwe bez Was, moi drodzy - komentuje.

Organizator akcji dziękuje:

  • uczniom klasy pierwszej i panu Andrzejowi Kubiczkowi z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej za wspaniałe dwie godziny pracy, w trakcie której wyrobili normę przeznaczoną na cały dzień! Ponad 20 uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 7, znajdującej się naprzeciwko cmentarza, którzy zaproszeni do udziału w akcji przez panią Bernarda Gola, nauczycielkę tejże szkoły, po lekcjach przyszli pomóc na wiele godzin,
  • rodzicom tych uczniów, którzy postanowili dołączyć do swoich dzieci, widząc jak wielką radość sprawia im praca na cmentarzu,
  • wolontariuszom, którzy bardzo licznie pojawili się po raz pierwszy, pochodzącym zarówno z Czechowic-Dziedzic, jak i Pszczyny czy Oświęcimia,
  • Tadeuszowi Borysowi, który sprawnie realizuje bardzo trudne zlecenie ujarzmienia cmentarnej zieleni, co jest możliwe dzięki dotacji pozyskanej przez Fundacja Dziedzictwa Kulturowego,
  • Romkowi Romańczykowi, nie tylko za poświęcony czas i pracę, ale także za podarowanie akwareli, na której przedstawił front cmentarza z nieistniejącym już domem przedpogrzebowym z 1915 roku, wyburzonym w 1994 roku.


Wiosenne porządki na czechowickim cmentarzu żydowskim - 27.05.2021
Wiosenne porządki na czechowickim cmentarzu żydowskim - 17.05.2021 · fot. Sławomir Pastuszka


Partnerem wydarzenia była Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, dzięki której udało się pozyskać 8000 zł na solidne oczyszczenie terenu cmentarza z chaszczy i dzikiej zieleni (z wyjątkiem drzew), czym zajmuje się fachowiec, uprawniony do pracy w obszarach zorganizowanej zieleni zabytkowej. Fundusze te pozyskano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Kolejne porządkowanie zapowiedziano na pierwszą połowę czerwca.

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.