Wiadomości

  • 21 maja 2021
  • wyświetleń: 1525

Powiat bielski przekaże 200 tys. zł na zakup wozu strażackiego z drabiną

Powiat Bielski dołoży się do zakupu strażackiego samochodu-drabiny. Radni powiatowi na ostatniej sesji przegłosowali przekazanie 200 tys. zł dla komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

starostwo powiatowe
Powiat bielski przekaże 200 tys. zł na zakup wozu strażackiego z drabiną · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Dofinansowanie jest odpowiedzią na prośbę komendanta miejskiego PSP o wsparcie w zakupie pojazdu drabiny o wysokości 42 metrów z tzw. łamanym ramieniem. Obecnie jednostki ratownicze bielskiej straży pożarnej dysponują dwoma takimi samochodami, z tym że jeden z nich (o wysokości pracy 37 m) ma już prawie 30 lat! Tymczasem normy eksploatacyjne komendy głównej PSP w przypadku takiego sprzętu wynoszą... 20 lat.

- Mówimy o bezpieczeństwie naszych mieszkańców. I nie chodzi tu tylko o Czechowice-Dziedzice i wysokie budynki, ale też o inne zadania straży pożarnej w których wykorzystywany jest taki zasięg sprzętu. Tylko w zeszłym roku samochód-drabina był wysyłany do działań na terenie naszego powiatu aż 120 razy! - mówi starosta Andrzej Płonka.

Szacunkowy koszt specjalistycznego wozu z drabiną jest szacowany na ok. 3,5 mln zł. - Mamy zapewnienia od komendanta miejskiego PSP, że 2,5 mln zł otrzyma od śląskiego komendanta, a resztę mają dołożyć samorządy, w związku z czym nasze starostwo także włącza się w ten zakup - dodaje samorządowiec.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.