czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 24 maja 2021
  • wyświetleń: 1046

Jak wybrać drzwi do garażu, piwnicy i kotłowni

Materiał partnera:

Drzwi wewnętrzne oddzielające część mieszkalną domu od pomieszczeń gospodarczych powinny być nie tylko solidne, ale i estetyczne. Warto też zadbać, aby miały odpowiednią izolację termiczną oraz skutecznie chroniły przed złodziejami. Jakie parametry powinny mieć drzwi do kotłowni, piwnicy i garażu?

Linkhouse


Drzwi wewnętrzne do garażuGaraż znajdujący się w bryle domu lub bezpośrednio do niej przylegający to wygodne rozwiązanie wybierane przez wielu inwestorów. Trzeba jednak pamiętać, że w takich projektach ważne jest odpowiednie zaizolowanie ścian dzielących część mieszkalną od pomieszczenia gospodarczego, aby ograniczyć straty ciepła. Ważne jest też, aby drzwi wewnętrze prowadzące z domu do garażu miały niski współczynnik przenikania ciepła U, co oznacza, że dany model skutecznie zapobiega przenikaniu chłodu do części mieszkalnej. Pamiętajmy, że otwieranie bramy garażowej w mroźne dni szybko wyziębia wnętrze, dlatego odpowiednie drzwi i dobra izolacja mogą uchronić przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Ważną kwestią są też zabezpieczenia antywłamaniowe. Złodzieje nierzadko próbują dostać się do domu właśnie przez garaż. Jeśli brama wjazdowa do budynku nie ma wysokich parametrów antywłamaniowych, barierą dla włamywaczy są właśnie drzwi wewnętrzne.

Jakie drzwi zamontować w piwnicy?W piwnicach domów jednorodzinnych bardzo często przechowywane są cenne przedmioty. To idealne miejsce np. na sprzęt sportowy czy inne rzadziej używane rzeczy. Nic więc dziwnego, że podobnie jak w przypadku garażu często również piwnica jest celem złodziei.

Jeśli projekt domu zakłada wejście do tego pomieszczenia z zewnątrz, warto zainwestować w drzwi o zwiększonej odporności na włamania. Najlepiej, jeśli będą to drzwi metalowe z solidnie osadzoną ościeżnicą na wpuszczanych w ścianę kotwach. Pamiętajmy przy tym, aby zadbać również o okna, które uniemożliwią wejście z zewnątrz do domu.

A na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając drzwi wewnętrzne do piwnicy? Powinny one być wygodne w użytkowaniu i mieć szerokość pozwalającą na wnoszenie nawet dużych przedmiotów. Warto też zainwestować w ciepłe drzwi chroniące przed wychładzaniem części mieszkalnej i oczywiście na tyle solidne, aby stanowiły skuteczną barierę dla włamywaczy.

Drzwi do kotłowniKotłownia nierzadko musi spełniać wymogi regulowane przez przepisy prawa budowlanego, stąd też prowadzące do niej drzwi również powinny mieć określone parametry. Pamiętajmy, że właściwy wybór w tym przypadku przekłada się nie tylko na komfort domowników, ale również na ich bezpieczeństwo.

Drzwi przeciwpożarowe warto montować w kotłowniach oraz pomieszczeniach ze zbiornikiem na olej opałowy. Tego typu modele mają stabilną płytę drzwiową i wypełniane są ognioodporną wełną mineralną, a ponadto wyposaża się je w specjalne uszczelki przeciwpożarowe.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego drzwi przeciwpożarowe należy zamontować w pomieszczeniach, w których znajduje się kocioł o mocy ponad 25kwH. Ich skrzydło powinno otwierać się na zewnątrz, a minimalna szerokość ma wynosić 80 cm.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?Drzwi wewnętrze prowadzące do takich pomieszczeń jak garaż, piwnica czy kotłownia powinny być z całą pewnością solidne i zapewniać bezpieczeństwo domownikom. Właśnie dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się drzwi stalowe. Ich powierzchnia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i trwała. Wyposażone w specjalne mechanizmy przeciwwłamaniowe znacznie utrudnią złodziejom dostanie się do części mieszkalnej. Modele z odpowiednim wypełnieniem termoizolacyjnym dodatkowo uchronią wnętrze domu przed stratami ciepła, co przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Wybierając drzwi do pomieszczeń gospodarczych często skupiamy się na ich parametrach termoizolacyjnych czy antywłamaniowych. Warto jednak podczas zakupów pamiętać także o kwestiach estetyki. Producenci stolarki drzwiowej obecnie mogą zaproponować niemal dowolny kolor drzwi stalowych, co znacznie ułatwia znalezienie modelu pasującego do konkretnej aranżacji. Oprócz wersji w jednolitym kolorze dostępne są także okleiny dekoracyjne.