Wiadomości

  • 24 maja 2021
  • wyświetleń: 3056

Spis Powszechny: rachmistrzowie mogą zadzwonić do mieszkańców

Do realizacji prac spisowych GUS zatrudnił rachmistrzów. W Czechowicach-Dziedzicach mamy ich obecnie 18. Pomogą oni spisać się respondentom, którzy nie spisali się dotychczas samodzielnie, poprzez formularz internetowy lub telefonicznie na infolinii spisowej. Rachmistrz może zadzwonić do mieszkańców z numeru 22 828 88 88, lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.

telefon, biznes, komputer
Spis Powszechny: rachmistrzowie mogą zadzwonić do mieszkańców · fot. pixabay.com


Jeśli już zrealizowałeś obowiązek spisowy przez Internet albo poprzez infolinię spisową, nikt z GUS nie będzie dzwonić do Ciebie w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Prawdziwy rachmistrz nie zapyta Cię o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty, czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych, co należy zgłosić na policję.

Pamiętaj, że aż do odwołania, rachmistrzowie nie będą odwiedzać respondentów w domach.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez:
  • Specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
  • Kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 - Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 - weryfikacja tożsamości rachmistrza.


Jeśli nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii, zadzwoni do Ciebie rachmistrz - zgodnie z ustawą nie możesz odmówić przekazania danych rachmistrzowi.

Wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.