Wiadomości

  • 26 maja 2021
  • 30 maja 2021
  • wyświetleń: 6825

Górne: kładka nad drogą krajową nr 1 ma powstać do końca roku

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców osiedla Czechowice Górne. Jak poinformował dzisiaj Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, do końca roku powinna powstać kładka nad drogą krajową nr 1 na wysokości ulic Kopernika i Mazańcowickiej.

Kładka nad DK-1 czy remont dróg? Zadecydują mieszkańcy Górnych
Przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 1 i ulicy Kopernika · fot. Google Street View


Pytanie w sprawie budowy kładki na osiedlu Czechowice Górne wystosowała do burmistrza Czechowic-Dziedzic jedna z mieszkanek ulicy Brzeziny. - Zwracam się do Pana z ogromną prośbą o rozpatrzenie możliwości wybudowania kładki pieszo-rowerowej, lub przejścia dla pieszych, łączącej ulice Brzeziny. Mieszkamy po drugiej stronie DK-1 i nasze dzieci są pozbawione samodzielnego dotarcia do szkoły (ZSP nr 1) - napisała czechowiczanka.

Dzisiaj Marian Błachut wystosował odpowiedź na list mieszkanki Czechowic-Dziedzic. Poniżej publikujemy jej pełną treść.

Szanowna Pani,

Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na ważny temat, jakim bez wątpienia jest bezpieczna droga dla pieszych, zwłaszcza dzieci, przez ruchliwą Drogę Krajową nr 1, która przecina naszą gminę. Informuję, iż do końca bieżącego roku ma powstać kładka dla pieszych nad dwupasmówką, której budowa uzgodniona została już z zarządcą drogi - Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Kładka powstanie w południowej części naszej gminy, na wysokości ulic Kopernika i Mazańcowickiej, a zatem (w skali całej gminy) w stosunkowo niedużej odległości od sugerowanej przez Panią lokalizacji. W tym rejonie gminy znajduje się też przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną - skrzyżowanie dwupasmówki z ulicą Ligocką. Szanse na wybudowanie kolejnej kładki dla pieszych w tym samym rejonie są raczej nikłe zwłaszcza, że w przypadku takiej inwestycji gmina nie jest ani decydentem, ani inwestorem.

Pragnę bowiem wyjaśnić, że - wbrew potocznemu przekonaniu - gmina nie jest zarządcą terenów bezpośrednio przylegających do jezdni. Pas drogowy, którego gospodarzem jest GDDKiA, a nie gmina, jest znacznie szerszy, niż same jezdnie oraz wyasfaltowane i utwardzone pobocza. Oznacza to, że inwestorem dla tego typu zadania jak budowa kładki dla pieszych musi być GDDKiA - jako właściciel i zarządca drogi.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.