czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 26 maja 2021
  • wyświetleń: 1290

Akwaria morskie - dlaczego warto się na nie zdecydować?

Materiał partnera:

Jeśli w naszym życiu szukamy nieco egzotyki, zakup i założenie akwarium morskiego może okazać się dopowiedzią na wszelkie nasze marzenia. Akwarium morskie to kawałek rafy koralowe, który znajduje się w naszym własnym domu. To możliwość obserwacji niesamowitych zwierząt i roślin dokładnie tak, jakbyśmy nurkowali w ciepłych wodach Australii. Choć nie jest to najtańszy zbiornik do założenia, efekt końcowy jest wart wszystkich naszych wysiłków. Jaka jest specyfika takiego zbiornika? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Akwaria morskie - dlaczego warto się na nie zdecydować?


Akwarium morskie - czym się charakteryzuje?Główna różnica pomiędzy zbiornikiem morskim, a zbiornikiem słodkowodnym kryje się właśnie w zasoleniu wody. Nie będzie dla nikogo niespodzianką, że akwaria morskie zalewane są właśnie wodą morską, co oczywiście ma decydujący wpływ na funkcjonowanie całego ekosystemu.

Zanim zdecydujemy się na zakup akwarium morskiego warto rozważyć, skąd wodę morską będziemy pobierać. Przecież przy czyszczeniu zbiornika wymagana jest wymiana części wody, więc nie jest to problem jednorazowy. Nie ma na szczęście żadnych przeszkód, by taką wodę wytwarzać samodzielnie w domu. Potrzebny będzie nam do tego filtr odwróconej osmozy, który dokładnie przefiltruje wodę z kranu, pozbawiając ją wszelkich pierwiastków ciężkich, wirusów, bakterii i zanieczyszczeń, a także sól.

Akwaria morskie - dlaczego warto się na nie zdecydować?


Morski zestaw akwariowy z szafką i oświetleniem LED EHEIM Incpiria Marine 530

Dodatkowo, w akwarium morskim żyją również morskie organizmy. Choć to także raczej oczywisty fakt, już zaskoczyć nas mogą ceny za ryby i koralowce. Będą one wysokie, najczęściej z powodu takiego, że są one sprowadzane ze swoich naturalnych siedlisk. Gatunki egzotyczne będą drogie, dlatego tym bardziej trzeba przykładać uwagę do odpowiedniej aklimatyzacji zwierząt. Tutaj liczy się precyzja, cierpliwość i wytrwałość.

Kolejnym wyznacznikiem akwarium morskiego jest fakt, że to w nim najczęściej pojawi się (a nawet powinna się pojawić) tak zwana żywa skała. Żywa skała to kawałek rafy koralowej i jak sama nazwa wskazuje, taka skała pokryta jest żywymi mikroorganizmami. Są one fundamentalne dla zdrowia nowo powstającej obsady, gdyż odpowiadają one za filtrację wody, a także stanowią element diety zwierząt. Bez żywej skały bardzo ciężko jest oczekiwać dobrych rezultatów w zbiorniku morskim, dlatego ten zakup również musimy wliczyć sobie w koszta założenia akwarium.

Akwaria morskie - dlaczego warto się na nie zdecydować?


CenaPodsumowując wszystkie koszta, dojdziemy szybko do wniosku, że założenie akwarium morskiego to dużo droższa inwestycja, niż jest to w przypadku akwariów słodkowodnych. Za 100-litrowy zbiornik słodkowodny z akcesoriami i zwierzętami zapłacimy do 1000 złotych, zaś za ten sam zbiornik morski przyjdzie nam zapłacić nawet 4000 złotych. Cena ta jest oczywiście ważnym faktorem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakładaniu zbiornika.

Dlaczego warto wybrać akwarium morskie?Mimo wysokich kosztów nie ma nic porównywalnego, do obserwacji prawdziwego morskiego ekosystemu. To feeria barw i kształtów, której trudno szukać gdzie indziej. Jeśli zależy nam na niesamowitym wyglądzie zbiornika i fascynują nas właśnie ekosystemy morskie, to najlepsze akwarium do naszego domu.