Wiadomości

  • 30 maja 2021
  • wyświetleń: 3791

[FOTO] Diecezja bielsko-żywiecka ma dwóch nowych kapłanów

Wczoraj w bielskiej katedrze pw. św. Mikołaja odbyły się święcenia prezbiteratu. Na kapłanów zostało wyświęconych dwóch diakonów. Jak zauważa diecezja bielsko-żywiecka na swoich stronach internetowych, to rekordowo niska liczba w blisko 30-letniej historii Kościoła lokalnego.

Święcenia prezbiteratu w katedrze pw. św. Mikołaja - 29.05.2021 · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Dwaj nowi kapłani pochodzą z dwóch różnych części diecezji: dk. Paweł Stawarczyk z Marklowic Górnych na Śląsku Cieszyńskim, a dk. Wojciech Kamiński z Dankowic, historycznego terenu granicznego między Księstwem Cieszyńskim a Księstwem Oświęcimskim. - Reprezentują rocznik św. Józefa złożony z kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, którzy zaczęli swe sześcioletnie przygotowania do kapłaństwa w 2015 roku. Był to czas wypełniony modlitwą, studiami na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz wieloma praktykami duszpasterskimi - informuje diecezja bielsko-żywiecka. Kandydaci do święceń kapłańskich przygotowywali się poprzez odprawienie tygodniowych rekolekcji. Przez ostatni rok diakoni podjęli posługę w parafiach diecezji.

W 29-letniej historii diecezji bielsko-żywieckiej to najniższa liczba osób przyjmujących sakrament święceń w stopniu prezbiteratu. Ks. Sławomir Kołata, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wyjaśnił, że przeważnie co roku na wstąpienie do seminarium decyduje się od 12 do 20, maksymalnie 30 osób z diecezji bielsko-żywieckiej. W 1992 i 1995 roku wyświęconych zostało po około 20 osób. Dotąd rokiem, kiedy do święceń przystąpiło w diecezji najmniej osób, był 2014. Biskup wyświęcił wówczas na kapłanów pięciu diakonów.

Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych, kandydaci, modląc się, przyjęli postawę prostracji, polegającą na leżeniu krzyżem przed ołtarzem. W kulminacyjnym momencie obrzędu biskup w ciszy nałożył na diakonów ręce i odmówił nad nimi modlitwę święceń. Także pozostali kapłani nałożyli na przyjmujących święcenia ręce, przekazując w ten sposób władzę kapłańską. Po przywdzianiu szat liturgicznych, ręce prezbiterów zostały namaszczone krzyżmem świętym. Biskup podał także każdemu z nich chleb na patenie i wino z wodą w kielichu i przekazał znak pokoju. Nowo wyświęceni podeszli do ołtarza, by celebrować swoją pierwszą mszę świętą.

Nowi księża od września rozpoczną pracę duszpasterską w swoich pierwszych parafiach. W niedzielę, 30 maja, odprawią w rodzinnych wspólnotach parafialnych msze prymicyjne. Uroczystą liturgią wraz z biskupem Pindlem sprawowało kilkunastu kapłanów. Wśród modlących się przy ołtarzu byli proboszczowie z parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy, oraz przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rodzin, znajomi i przyjaciele neoprezbiterów, a także klerycy i diakoni z krakowskiego seminarium.

Dwaj diakoni, którzy przystąpili w sobotę do święceń kapłańskich, do seminarium wstąpili w różnym czasie. Kończyli seminarium jako klerycy Rocznika św. Józefa z 2015 roku. Przyjętych zostało wówczas 21 osób z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej. Dzisiaj rocznik liczy 10 osób. Przygotowania do święceń kapłańskich trwały sześć lat.

mp / czecho.pl

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.