czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 2 czerwca 2021
  • wyświetleń: 875

Waluty - czym są i co wpływa na zmienność ich kursów?

Materiał partnera:

Trudno jest wyobrazić sobie życie bez pieniędzy. Dla wielu ludzi posiadanie dużej fortuny jest celem samym w sobie. Tymczasem warto pamiętać, że pieniądze zamrożone mają dużą niższą wartość niż te, które są w stałym obrocie. Wielu z nas zapomniało, że pieniądz nie jest celem, a możliwością. Setki lat temu transakcje handlowe polegały na wymianie towarów. Później główną walutą przez wiele lat było złoto. Dziś niemal każdy kraj ma swoją własną walutę, której wartość bywa bardzo zmienna. Czym tak właściwie są waluty i co decyduje o zmienności ich kursów?

Czym są waluty?Według oficjalnej definicji, walutą nazywamy pieniądze, które obowiązują w danym państwie lub na danym terytorium. Waluta może zostać uznana za oficjalną, kiedy spełnia kilka ważnych wymogów. Pierwszym z nich jest powszechna akceptacja danej waluty przez społeczeństwo, które za pomocą konkretnej waluty jest w stanie nabywać dobra i korzystać z usług w zamian za pieniądze.

Waluta musi być także uznana za miernik wartości. Oznacza to, że za jej pomocą można określić wartość dóbr i usług, czyli ich cenę. Trzecim ważnym wymogiem, który musi spełniać waluta, jest możliwość przechowywania jej wartości, która pozwala na oszczędzanie lub wymianę na dobra czy usługi w późniejszym czasie.

Nazewnictwo walutOficjalna waluta Unii Europejskiej to Euro. Nikt raczej nie powinien mieć problemu z interpretacją tej nazwy. Ale dlaczego polska waluta to złoty? I skąd wzięły się dolary i centy, ruble i kopiejki, korony i halerze? Nazewnictwo walut jest bardzo ciekawą kwestią, ponieważ łączy w sobie kulturę, historię, a nawet legendy typowe dla danego kraju czy regionu.

Aby zrozumieć, skąd wziął się polski złoty, należy sięgnąć pamięcią do wydarzeń historycznych, znanych nam powszechnie z lekcji historii. Polska waluta nie miała łatwego startu, gdyż zrodziła się w odmętach kurzu, który nie opadł jeszcze po zakończeniu I Wojny Światowej i walki o odzyskanie niepodległości. Wolna Polska, choć radowała serca obywateli, nie była uznawana za wiarygodnego partnera w świecie globalnej gospodarki. Jeszcze sto lat temu polski złoty był tak słaby, że żadne rynki nie traktowały go poważnie. Ówczesny premier, Władysław Grabski, wpadł na pomysł, jak nadać wartość walucie. Postanowił on odnieść się do standardu złota i ustalił, że jeden złoty będzie wart 0,29 grama kruszcu. Tak silne powiązanie z tym jakże cennym minerałem sprawiło, że odtąd polska waluta oficjalne zyskała miano "złotego" pieniądza.

Jak zmieniają się kursy walut?Współczesne rynki walut, spekulacje i granie na giełdzie mogą laikom wydawać się połączeniem czarnej magii z fizyką kwantową. Tymczasem zrozumienie zależność wartości walut nie jest czymś, czego nie da się zrozumieć. Co więcej, rozumiejąc te zależności, każda osoba zainteresowana kursami walut może dorobić się fortuny.

Zrozumienie zależności kursu walut zależy od tego, czy dana osoba jest w stanie zorientować się w kilku różnych kwestiach jednocześnie i czy posiada zdolność kojarzenia faktów. Spekulacje na rynku walut są jak gra w ruletkę, ale dobry obserwator może odnieść w tej dziedzinie duży sukces. A zatem co należy obserwować, aby móc zakładać potencjalną wartość danej waluty w niedalekiej przyszłości? Są to przede wszystkim inflacja i wzrost gospodarczy kraju oraz regionu, bilans handlu zagranicznego, wysokość długu publicznego, stabilność gospodarcza kraju oraz jego sytuacja prawna. Kursy walut są zatem wypadkową wielu powiązanych ze sobą czynników. Aktualne kursy walut sprawdzimy na: https://kursy-walut.info.pl/kursy-walut-fiat/

Czy tradycyjne waluty zostaną wyparte przez kryptowaluty?Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy możemy spodziewać się tego, że w najbliższym czasie tradycyjne waluty zostaną wyparte przez cieszące się coraz większą popularnością waluty wirtualne, zwane kryptowalutami. Kryptowaluta to wirtualny pieniądz, który nie ma fizycznej wartości, ale za pomocą którego można nabywać dobra i korzystać z usług, tak samo jak przy użyciu tradycyjnej waluty.

Idea krypowalut jest stosunkowo nową kwestią, która w dalszym ciągu wzbudza wiele kontrowersji. Oczywiście dla wielu osób obracanie kryptowalutami to wspaniała inwestycja, która może przynieść naprawdę spore zyski. Jeszcze do niedawna kryptowaluty uważano za naprawdę spore zagrożenie dla kursów walut tradycyjnych. Co więcej, wiele instytucji publicznych, w tym także niektóre banki, już rozważają możliwość zmiany tradycyjnej waluty i jej cyfrowego zapisu na walutę wirtualną. Pretekstem do takich zmian jest to, że kryptowaluty mogłyby w znacznym stopni usprawnić funkcjonowanie systemu finansowego. Tymczasem ostatni krach na giełdzie kryptowalut pokazał, że rynek kryptowalut jest wciąż niestabilny, a zmiany wartości poszczególnych kryptowalut następują w zdecydowanie szybszy i bardziej zaskakujący sposób. Ostatni krach wystraszył nieco zwolenników wirtualnych walut, a miłośnicy walut tradycyjnych odetchnęli z ulgą.