Wiadomości

  • 2 czerwca 2021
  • wyświetleń: 766

Pościel dla niemowlaka - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Materiał partnera:

Spokojny sen malucha zależy od odpowiedniej diety, ilości bodźców, ustalonego rytmu dnia, poczucia bezpieczeństwa, a także od odpowiednio dobranej pościeli. Aby niemowlak spał smacznie, należy otulić go kołderką o odpowiednio dobranym wypełnieniu i pokrytą łagodnym dla skóry materiałem. Powinna mieć ona odpowiednio dobrany kształt. Sprawdź, jak wybrać pościel do łóżeczka dla niemowląt, która będzie sprzyjać komfortowi snu.

Pościel dla niemowlaka - na co zwrócić uwagę przy wyborze?


W pierwszych miesiącach swojego życia maluchy potrzebują szczelnego otulenia ciepłą kołderką, która jednocześnie pozwala oddychać ich wrażliwej skórze. Wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest jednak taki prosty! Różnorodność materiałów i kształtów dostępnych na rynku może przyprawić świeżo upieczonego rodzica o zawrót głowy. Z naszego przewodnika dowiesz się, jakie kryteria przyjąć przy doborze pościeli niemowlęcej, aby uniknąć rozczarowań.

Pościel do łóżeczka dla niemowląt — jaki rodzaj wybrać?Poszukiwania pościeli warto rozpocząć od określenia rodzaju, jakiego poszukujesz. Na rynku znajdziesz klasyczne zestawy kołderek wraz z poduszkami, ale również rożki i otulacze. Druga i trzecia kategoria polecana jest w szczególności dla noworodków, które potrzebują otulenia kołderką — imituje to warunki w brzuchu mamy i gwarantuje komfort termiczny. Otulacze ciaśniej obejmują dziecko i zazwyczaj są cieńsze niż rożki, dlatego niekoniecznie sprawdzą się w chłodniejsze dni. Niektóre maluchy wolą mieć też nieco więcej swobody - dla nich lepiej sprawdzą się rożki.

Maluchom mającym około roku wystarczy klasyczna pościel.

Zestaw do łóżeczka dla niemowlaka — jaki materiał i wypełnienie wybrać?Niemowlaki mogą mieć skłonność do alergii. Dlatego warto zadbać o wypełnienie kołderki, które nie gromadzi roztoczy. Najlepiej sprawdzą się tutaj włókna silikonowe lub lateksowe. Mają one właściwości antyalergiczne i nie nasiąkają wilgocią.

Najlepszym materiałem, na jaki możesz się zdecydować, jest wysokogatunkowa bawełna. To materiał, który oddycha, a jednocześnie jest bardzo łagodny dla wrażliwej skóry niemowlaka. Możesz wybrać również hipoalergiczny len.

Kołderka obciążeniowa - kiedy warto się na nią zdecydować?Szczególnym rodzajem pościeli dla dzieci są kołderki obciążeniowe, zaliczane do kategorii akcesoriów sensorycznych. Tego rodzaju kołderka dla noworodka delikatnie uciska ciało, stymulując układ proprioceptywny, co prowadzi do rozluźnienia i uspokojenia. Zaleca się je zwłaszcza przy zaburzeniach psychofizycznych, jak na przykład ADHD czy zespół Aspergera. Coraz chętniej sięgają po nie jednak także rodzice dzieci, mających różnego rodzaju zaburzenia snu.

Dobrze dobrany komplet pościeli dla niemowlaka może zdziałać cuda!