Wiadomości

  • 2 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1000

Spłaciłeś kredyt w banku wcześniej? Należy Ci się zwrot prowizji

Materiał partnera:

Sam spłacony przed czasem kredyt to już pewne zwycięstwo, nie powinniśmy jednak odpuszczać i na innych polach. Ostatnie lata przyniosły wiążące rozstrzygnięcie w kwestii zwrotów prowizji i innych pozaodsetkowych kosztów, jakie ponosimy nabywając tego typu produkty finansowe. W niejednym przypadku mogą to być naprawdę poważne kwoty, a co najmniej znaczące pozycje w bieżącym budżecie. Czy bezsprzecznie zobowiązany prawem do tego, by wykonać zwrot prowizji Alior Bank spełnił ten obowiązek w Twoim przypadku?

Spłaciłeś kredyt w banku wcześniej? Należy Ci się zwrot prowizji


Co to są za pieniądze? PrzypomnijmyKredyty to jak wiemy istna żyła złota dla banków i jedne z najbardziej zyskownych dla nich produktów w ich ofertach. Na te zarobki składa się zarówno marża, jak i prowizja oraz różnego rodzaju opłaty. I część z tych kosztów powinniśmy odzyskać, jeśli nasza umowa kredytowa została zakończona wcześniej za sprawą spłacenia zobowiązania.

W przypadku kredytów gotówkowych zagadnienie to zostało jasno uregulowane już przed dekadą za sprawą stanowiącej implementację prawa unijnego Ustawy o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku (w życie weszła 18 grudnia tego samego roku). Banki wolały jednak utrzymywać, że nie wszystko jest takie oczywiste - a zwłaszcza to, czy prowizję należy traktować jako koszt odnoszący się do całego okresu trwania umowy. Mimo stanowisk Rzecznika Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do sądów trafiało coraz więcej spraw. Zagadnienie to skierowano więc do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Orzeczenie TSUE z 11 września 2019 roku stanowi, że prowizja ta podlega zwrotowi. Co trzeba zrobić, aby dostać od Alior Bank zwrot prowizji?

Należny od banku zwrot prowizji może wymagać złożenia wnioskuOczywiście sprawa dotyczy tych kredytów, które zostały wzięte od momentu wejścia w życie wspomnianej już Ustawy o kredycie konsumenckim. Czy należność została następnie spłacona gotówką, czy też poprzez kredyt konsolidacyjny, nie ma znaczenia - istotne jest wcześniejsze zamknięcie umowy, a więc skrócenie okresu, za który bank przy sprzedaży pobrał opłaty.

Przysługujący nam ze strony Alior Bank zwrot prowizji za kredyt spłacony po niedawnym ogłoszeniu wyroku TSUE, powinien następować szybko i bez przeszkód. W przypadku spłat dokonanych wcześniej, jeśli bank nie dokonał rozliczenia sam (i w każdym innym późniejszym przypadku), trzeba będzie zwrócić się do niego z wnioskiem. Sprawa nie jest skomplikowana - wystarczy, że znamy numer swojej umowy. Przykładowy wzór takiego wniosku możemy znaleźć w serwisie Back2you.pl. Tam też wygenerujemy gotowy dokument do złożenia.

Czy wykonujący zwrot prowizji bank rozliczył go prawidłowo?Należy pamiętać jeszcze o metodzie obliczania zwrotu, który powinien nam zostać wypłacony przez bank. Wedle UOKiK jedyną, jak powinna być tu zastosowana, jest liniowa, czyli polegająca na przeliczeniu wartości opłat na jeden dzień trwania umowy i pomnożeniu o czas jej skrócenia. Tylko tak, jak twierdzą urzędnicy, właściwie realizuje się wyrok TSUE. Ale ponieważ Trybunał nie zaprezentował konkretnego wzoru, mogą pojawić się rozbieżności w sposobie, jaki przyjmie konkretny bank. Nie ma doniesień, by realizując zwrot prowizji Alior Bank dał się poznać jako szczególnie problematyczny na tle innych. Zawsze jednak warto mieć się na baczności i wedle swoich możliwości weryfikować dokonanie rozliczenia. Niewątpliwie pomocny będzie tu kalkulator, który na swojej witrynie udostępnił zarówno Rzecznik Finansowy, jak i UOKiK.

Niezależnie od tego, w którym banku pojawiłyby się problemy, zawsze można i należy dochodzić swojej należności. Praktyka pokazuje, że wstępując na drogę sądową mamy duże szanse wygranej, to jednak kosztuje i wymaga czasu. Innym rozwiązaniem jest oferta taka jak proponowana przez Back2you.pl, a więc sprzedaży roszczenia, co pozwoli nam sięgnąć po pieniądze od razu.