Wiadomości

  • 10 czerwca 2021
  • wyświetleń: 7712

Czerpali korzyści z prostytucji. Działali m.in. w naszym mieście

Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie trafił akt oskarżenia wobec 7 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji. Do wykrycia przestępczego procederu doszło na skutek czynności operacyjnych prowadzonych przez CBŚP. Jak informuje Prokuratura Krajowa, grupa działała m.in. w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie wynajmowała mieszkania.

Policja, kajdanki, zatrzymanie
Czerpali korzyści z prostytucji. Działali m.in. w naszym mieście · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył dwóch mężczyzn o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Ponadto prokurator zarzucił pięciu kobietom branie udziału w grupie oraz popełnienie przestępstw sutenerstwa. Oskarżeni, w zależności od czasu korzystania z mieszkania, pobierali od prostytutek pieniądze w kwotach stanowiących wielokrotność kwoty od 150 do 200 złotych tj. ustalonej ceny "dobowego" wynajęcia pokoju. W tej cenie kobieta, która była zainteresowana taką formą współpracy miała zapewnioną ochronę, gwarantowany zysk, a na wniosek zredagowane i opłacone ogłoszenie towarzyskie. Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast pozostałe czyny zagrożone są kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W toku postępowania prokurator ustalił, że w okresie od lutego 2019 roku do dnia stycznia 2020 roku jeden z mężczyzn kierujący grupą wynajmował mieszkania na terenie miast w pięciu województwach, w tym m.in. w Oświęcimiu, Czechowicach-Dziedzicach oraz Cieszynie, w których nadzorował i prowadził agencje towarzyskie - tzw. "mieszkaniówki".

- Oskarżony umieszczał na portalu internetowym ogłoszenie danego mieszkania, z którego osoba świadcząca usługi seksualne mogła skorzystać, dokonując odpowiedniej opłaty w wysokości od 150 do 200 złotych za dobę. Na polecenie oskarżonego prostytutki należne pieniądze przekazywały w ustalonych miejscach lub zaufanym osobom, które przynależały do zorganizowanej grupy przestępczej. Oskarżony prowadził w tym zakresie obszerną dokumentację, która została zabezpieczona w toku śledztwa. W ten sposób oskarżony wraz z pozostałymi członkami grupy przestępczej stworzył sieć "mieszkaniówek" na terenie pięciu województw, gdzie sprawował kontrolę i ustalał zasady dotyczące przedmiotowej "branży przestępczej" - informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

- W toku przeprowadzonych w sprawie przeszukań ujawniono rzeczy świadczące o utworzeniu agencji towarzyskich w wynajmowanych mieszkaniach. Ponadto przesłuchani w sprawie świadkowie potwierdzili istnienie procederu i zasad obowiązujących i narzuconych przez oskarżonych, kierujących zorganizowaną grupą przestępczą. Wszyscy oskarżeni złożyli obszerne wyjaśnienia dotyczące przedmiotu prowadzonego postępowania. Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, że oskarżeni czerpali dla siebie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez około 100 kobiet. Z tytułu prowadzenia procederu uzyskali korzyść majątkową w kwocie około 1,5 miliona złotych. W toku śledztwa prokurator zabezpieczył pieniądze w kwocie łącznej około 300 tysięcy złotych oraz 3 samochody - podsumowuje PK.

mp / czecho.pl

źródło: Prokuratura Krajowa

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.