Wiadomości

  • 15 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1035

Zasady dobory płytek w różnych aranżacjach - optyczne sztuczki i planowania doboru kolorystyk

Materiał partnera:

Planując dobór płytek do danego pomieszczenia czy aranżacji, należy wziąć wiele czynników pod uwagę. Ważne są nie tylko walory estetyczne danych płytek, ale także ich właściwości użytkowe. Dobrze wybrane płytki nie tylko pięknie wyglądają, ale są trwałe i pozwalają się łatwo utrzymać w czystości. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, czym kierować się podczas planowania aranżacji łazienki i jak odpowiednio dobierać płytki.

Zasady dobory płytek w różnych aranżacjach - optyczne sztuczki i planowania doboru kolorystyk


Od czego zacząć projekt łazienki?Gdy rozpoczynamy projektować wymarzoną łazienkę, najlepiej zacząć od przeglądania portali tematycznych w celu wyszukania jak największej liczby inspiracji. Świetnie sprawdzi się tutaj np. portal Pinterest, gdzie możemy tworzyć nasze wirtualne tablice. Ważne, by wybrana przez nas kolorystyka i styl były spójne ze sobą, odradzamy eksperymentowanie z wieloma stylami w jednym pomieszczeniu.

Zasady dobory płytek w różnych aranżacjach - optyczne sztuczki i planowania doboru kolorystyk


Jak dobrać wielkość płytek do rozmiarów pomieszczenia?Wiele osób koncentruje się na kolorach płytek, ale równie istotny dla wizualnego efektu jest ich rozmiar. Duży wybór płytek przeznaczonych do łazienek w różnych formatach znajdziemy na Klink.pl. Decydując się na dany wymiar, powinniśmy mieć już rozplanowany układ pomieszczenia i przemyśleć to w ten sposób, by w miarę możliwości uniknąć cięcia. Choć utarło się przekonanie, że w małych łazienkach nie powinniśmy kłaść wielkoformatowych płytek, ta zasada nie zawsze się sprawdza. Jeśli dobrze rozplanujemy układ bez zbędnych cięć, możemy w ten sposób optycznie powiększyć pomieszczenie.

Jak kolory i wzory wpływają optycznie na rozmiar pomieszczenia?Jak zaprojektować i urządzić łazienkę? Zasady projektowania efektownej aranżacji wydają się być skomplikowane, ale wcale nie muszą. Planując aranżację małej łazienki, powinniśmy uważać na ciemne kolory. Podobny efekt mogą dać płytki zbyt wzorzyste, optycznie pomniejszające pomieszczenie i zaburzające przestrzeń. W małym, ciemnym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się jasne, błyszczące płytki odbijające światło. Jeśli obawiamy się, że efekt końcowy będzie nijaki, możemy przełamać wszechobecną biel, np. jedną ścianą w zdecydowanym kolorze czy wprowadzając drewniane dodatki, ocieplające wizualnie pomieszczenie.

Zasady dobory płytek w różnych aranżacjach - optyczne sztuczki i planowania doboru kolorystyk


Styl łazienki a dobór płytekZarówno forma, jak i faktura płytek powinny być dopasowane do obranej przez nas stylistyki. Do łazienki klasycznej pasują płytki o wyraźnej strukturze, imitujące kamień lub drewno. Do stylu nowoczesnego nadają się wzory geometryczne, a minimalistyczne łazienki dopełnią gładkie wieloformatowe płytki.