Wiadomości
- 7 sierpnia 2021
- wyświetleń: 5230
MDK zaprasza na jednodniową wycieczkę do Łodzi
Za nami:
Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na jednodniową wycieczkę do Łodzi, którą zaplanowano na 7 sierpnia.
Wyjazd o godzinie 7:00, powrót około godziny 22:00. Zapisy od 21 czerwca 2021 roku w sekretariacie MDK w Czechowicach-Dziedzicach. Wyjazd zgodnie z obostrzeniami Ministerstwa Zdrowia - przejazd w maseczkach.
W programie:
- Muzeum Historii Łodzi (po renowacji), dawny Pałac Izraela Poznsńskiego,
- Muzeum Fabryki,
- czas wolny.
Muzeum Miasta Łodzi (do 2009 Muzeum Historii Miasta Łodzi) - instytucja kultury miasta, z siedzibą w jednym z najbardziej okazałych budynków miasta, w dawnym pałacu fabrykanta łódzkiego Izraela Poznańskiego (ul. Ogrodowa). Rezydencja ta jest wizytówką Łodzi i świadectwem jej znaczenia w XIX wieku. Wystrój sal pałacu ma charakter neostylowy, charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku, przy jednoczesnym zastosowaniu elementów dekoracji secesyjnej.
Pałacowe wnętrza są elementami ekspozycji muzealnych, które przedstawiają życie znaczących dla miasta osób, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe. Wystawy ukazują historię i kulturę Łodzi oraz jej wybitnych mieszkańców, związanych z muzyką, literaturą, teatrem i plastyką.
Wystawy stałe:
- Panteon Wielkich Łodzian:
- Marek Edelman - Gabinet Marka Edelmana
- Jan Karski - Gabinet prof. Jana Karskiego
- Artur Rubinstein - Galeria Muzyki Artura Rubinsteina
- Julian Tuwim - Gabinet Juliana Tuwima
Inne:
- Między salonem a sypialnią. Buduar pani domu
- Filmowy kantor Ziemi obiecanej
- Makieta Zaginionego Kwartału
- Na wspólnym podwórku
- Pokój orientalny
- Salonik Pani Domu
- Jadalnia rodziny Poznańskich
- Sala arkadowa
- Sala lustrzana
- Wielka Sala Jadalna
- Hall
Zwiedzanie indywidualne ok. 1,5 godz.
Muzeum Fabryki - muzeum przy ul. Drewnowskiej 58 w Łodzi (na terenie Centrum Handlowego "Manufaktura"), prezentujące historię kompleksu fabryczno-mieszkalnego przemysłowca łódzkiego Izraela Poznańskiego.
Dawne imperium fabrykanta składało się z budynków przemysłowych, domów dla robotników, szpitala, kościoła oraz palacu fabrykanckiego, tworząc "miasto w mieście". Każdy budynek został zaprojektowany z dbałością o detale i architektoniczną równowagę. Majestatyczne hale produkcyjne, stanowiące obecną "Manufakturę", robią do dziś ogromne wrażenie.
Kreację ekspozycji we wnętrzach Muzeum Fabryki zaprojektował Mirosław Nizio, który także współtworzył Muzeum Powstania Warszawskiego.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.