Wiadomości

  • 16 czerwca 2021
  • wyświetleń: 611

10 cech, którymi powinna odznaczać się pielęgniarka

Materiał partnera:

Zawód pielęgniarki odgrywa kluczową rolą w służbie zdrowia. Ta profesja wymaga nie tylko ogromnej wiedzy i odpowiednich zdolności, ale również wielu istotnych umiejętności.

1. Odporność emocjonalnaPielęgniarki stykają się ze stresującymi sytuacjami każdego dnia i muszą jakoś sobie z nimi radzić. Nie chodzi tutaj jednak o brak uczuć, lecz o dystans, pozwalający na kontrolowanie własnych reakcji i maksymalne skupienie.

2. DokładnośćNa tym stanowisku nie można sobie pozwolić nawet na chwilowe rozproszenie. Trzeba być na tyle uważnym, żeby wszystkie zastrzyki, zmienione opatrunki i podane leki były dla pacjenta bezpieczne.

3. EmpatiaTo jest prawdopodobnie najbardziej istotna cecha dobrej pielęgniarki. Jej praca polega na pomocy ludziom, zatem troska i wyrozumiałość względem drugiego człowieka są nieodzownymi elementami tej profesji.

4. KomunikatywnośćUmiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi jest tu kluczową kwestią. Pielęgniarka musi znajdować wspólny język nie tylko z samymi pacjentami, ale również z ich bliskimi i z innymi pracownikami szpitala.

5. CierpliwośćLudzie są bardzo różni i z częścią z nich może być trudniej nawiązać relacje niż z innymi. Bez względu na to, jaki pacjent pojawi się w gabinecie, pielęgniarka powinna wysłuchać go ze spokojem i pomóc na miarę swoich możliwości.

6. SpostrzegawczośćGdy mowa o szpitalach, sytuacje kryzysowe są nieodłącznym elementem. Nagła zmiana w samopoczuciu pacjenta, zwiększone ciśnienie, niespójność w danych - żadna z tych kwestii nie powinna ujść uwagi pielęgniarki.

7. Dbałość o szczegółyW tej pracy nie ma detali, które można by zignorować. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za ludzkie życie, dlatego nie powinna pozwalać sobie na zaniedbanie jakiegokolwiek aspektu związanego ze zdrowiem pacjentów.

8. Wytrzymałość fizycznaNocki oraz 12-godzinne zmiany są w tym zawodzie dość częste. Pielęgniarka musi zatem umieć radzić sobie ze zmęczeniem i pozostawać skupiona na pracy pomimo wszelkich trudności.

9. Chęć do naukiW związku z częstymi postępami w medycynie pielęgniarki muszą stale uaktualniać swoją wiedzę. Nowe rozwiązania technologiczne mogą być bardzo przydatne podczas opieki nad pacjentami.

10. Zdolność organizacji czasuBalansowanie między wieloma pacjentami i naglącymi problemami, którymi trzeba się od razu zająć, może być bardzo trudne. Dlatego pielęgniarka powinna potrafić ustalać priorytety i zarządzać swoim czasem.